VIDEO Goncalo Gregorio este golgheterul Conference League! Fostul atacant al lui Dinamo rupe plasele la noua echipă

Goncalo Gregorio Conference League Dinamo FC Noah Sliema Wanderers Conference League
Data publicarii: Vineri 26 Iulie 2024, 08:54
Data actualizarii: Vineri 26 Iulie 2024, 09:02

Portughezul are parte de un debut de sezon fantastic la FC Noah.

Goncalo Gregorio s-a despărțit de Dinamo în această vară, deși în sezonul trecut s-a numărat printre golgheterii ”câinilor” (8 goluri și 2 pase decisive în 41 de meciuri jucate în toate competițiile).

La începutul acestei luni, atacantul portughez de 29 de ani a fost prezentat oficial de FC Noah, vicecampioana Armeniei, la care marchează pe bandă rulantă în preliminariile Conference League.

După ce a intrat în minutul 76 al întâlnirii cu Shkendija din turul 1 preliminar din Conference (2-0) și, după doar 5 minute, a deschis scorul, Gregorio a făcut un meci senzațional și joi seara, în turul 2 preliminar din competiție.

Fostul dinamovist a înscris un hat-trick în FC Noah - Sliema Wanderers 7-0 (minutele 28, 31 și 56) și este acum golgheterul Conference League, cu 4 reușite, alături de alți doi jucători (Hadji de la Diddeleng și Atlason de la Stjarnan)!

Goncalo Gregorio, în premieră în cupele europene

Goncalo Gregorio s-a transferat la Dinamo în vara anului trecut, din postura de golgheter al unei formații de tradiție din Portugalia, Uniao Leiria, care atunci abia promovase în liga a doua.

Portughezul evoluează în premieră în cupele europene cu noua sa echipă FC Noah.

Mesajul de adio al lui Goncalo Gregorio la despărțirea de Dinamo

”Așa cum toate poveștile au un început și un final, și această poveste a ajuns la sfârșit. Le mulțumesc tuturor celor care mi-au oferit această șansă, celor doi antrenori și staff-ului tehnic pe care l-am avut și oamenilor care au crezut în mine.

A fost o plăcere să joc pentru acest club uriaș, care va rămâne întotdeauna în inima mea.

A fost un sezon dificil, cu o echipă complet nouă și sunt fericit că am jucat peste 40 de meciuri, am marcat opt goluri și am avut două pase decisive pentru a ajuta echipa să își atingă obiectivul.

Le mulțumesc de asemenea celor care m-au primit cu brațele deschise și cu un zâmbet pe față, tuturor suporterilor care sunt mereu acolo pentru echipă și în mod deosebit colegilor mei pe care îi voi păstra în inimă toată viața.

A fost o călătorie infernală! Mersi frumos pentru tot, câine roșu pentru totdeauna”, a postat Goncalo Gregorio pe Instagram.

Foto și video: FC Noah