Ioan Andone știe ce i-a lipsit Corvinului în meciul cu Astana! Verdictul "Fălcosului"

Ioan Andone Astana Conference League Corvinul Hunedoara Conference League Ioan Andone / Foto: PRO TV
Data publicarii: Vineri 09 August 2024, 15:57
Data actualizarii: Vineri 09 August 2024, 15:57

Corvinul Hunedoara - Astana s-a terminat 2-1.

Cele două echipe și-au dat întâlnire în joi seară, de la ora 21:00, în turul 3 preliminar al Conference League. Partida s-a disputat pe Stadionul Munincipal din Sibiu.

Hunedorenii au deschis scorul prin Antonio Manolache și au intrat la vestiare în avantaj. Bucuria elevilor lui Florin Maxim avea să se diminueze în minutul 62, când Ousmane Camora avea să egaleze și avea să dispară de tot doar 18 minute mai târziu, când Chinedu Geoffrey înscria golul de 1-2, care a și blocat tabela.

• Ioan Andone / Foto - Gabriel Chirea

Ioan Andone, fost mare internațional, a făcut o analiză a meciului. În viziunea fostului jucător, hunedorenii au fost mai periculoși, dar nu au putut transforma ocaziile decisiv. Mai mult, Andone încă are încredere în formația din Hunedoara și speră la o calificare în turul urmărot Conference League.

„Bineînțeles (n.r că se pot califica în Astana)! Ați văzut prima repriză, am fost în pressing și i-am ținut departe. Totul a fost în regulă! Era normal să aibă o ocazie-două și Astana. Corvinul putea să aibă parte în prima repriză, dacă știau să preseze, de golul doi și astfel închideau calificarea.

Corvinul a făcut foarte bine in prima repriză, i-au surprins, asta e clar. Puteau să facă și 2-0, dar și să fie 1-1, pentru că pe finalul reprizei a avut o ocazie foarte mare Astana. Ei au făcut foarte bine după pauză, au preluat jocul printr-o posesie, iar Corvinul nu a mai făcut pressing, n-a mai stat aproape la mijlocul terenului de jucători.

Încet-încet, Astana a împins în terenul Corvinului jocul și de aici au început să apară ocaziile. Au jucători destul de buni, nu mai sunt că pe vremea mea. Chiar vorbeam cu antrenorul lor înaintea meciului, Grigoriy Babayan, a fost secundul meu in perioada aia 2012.

Sunt doar doi jucători care au rămas, sunt alte condiții. Încă plătesc salarii destul de bune, un jucător străin poate sa primească și 25.000 de dolari, salariul acesta fiind maximul pe care îl oferă lunar”, a declarat Ioan Andone, conform Fanatik.

Corvinul Hunedoara a anunțat plecarea lui Marius Chindriș

În acest sezon, Marius Chindriș nu a fost folosit deloc de Florin Maxim. În urmă cu câteva zile, fotbalistul a semnat cu Gloria Bistrița, echipă din Liga 3, la care a și debutat, miercuri, la partida din Cupa României cu Unirea Dej (1-0).

"Clubul nostru și Marius Chindriș au ales, de comun acord, să se despartă, după doi ani petrecuți de jucătorul originar din Arad, la #Hunedoara!

Mijlocașul în vârstă de 33 de ani, care sezonul trecut a evoluat în 26 de partide de Liga a doua și a marcat două goluri, ambele reușite în prima parte a campionatului, a fost unul dintre jucătorii esențiali în acești ani la Corvinul, fiind căpitanul echipei noastre în sezonul în care am reușit promovarea în Liga a doua, după 15 ani de așteptare!

Așadar, după doi ani #AcasălaHunedoara, "Kiki" și-a trecut în CV o promovare (chiar două, dacă este să luăm în calcul și locul doi ocupat la finele sezonului trecut în cel de-al doilea eșalon) și, bineînțeles, Cupa României!

Pentru toate acestea, îți mulțumim, Marius! Multă baftă în continuare!", a transmis Corvinul Hunedoara, vineri.