”Își fac bagajele!” Reacția ciprioților după ce au aflat că Pafos o va înfrunta pe CFR Cluj în play-off-ul Conference League

CFR Cluj Conference League Pafos Conference League
Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 00:08
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 00:09

Pafos a învins-o fără drept de apel pe CSKA Sofia, scor 4-0, în returul duelului din turul trei preliminar Conference League și s-a calificat în play-off-ul competiției.

Ciprioții au pierdut prima manșă cu 1-2, dar și-au luat revanșa într-o manieră dramatică. Cu bulgarii aflați în inferioritate numerică după eliminarea din minutul 45+2 a lui Furtado, în minutul 90+7, Pafos a deschis scorul prin Derrick Luckassen, iar jocul s-a decis în prelungiri, unde gazdele au mai punctat de două ori, prin Jaja (minutul 94), Anderson Silva (minutul 100), iar Dakalov a trimis în propria poartă.

Reacția ciprioților după ce au aflat că Pafos se va duela cu CFR Cluj în play-off-ul Conference League

Astfel, Pafos s-a calificat în play-off-ul Conference League, unde o va întâlni pe CFR Cluj, care a trecut cu 2-0 la general de Maccabi Petah Tekva.

Presa din Cipru a reacționat la scurt timp după ce au aflat că Pafos o va înfruna pe echipa pregătită de Dan Petrescu.

Jucătorii lui Pafos își fac bagajele pentru România” – gazzetta.cy

CFR Cluj este ultimul obstacol în drumul spre faza ligii” – philenews.com

Pafos este interesată: meci cu CFR Cluj în play-off-ul Conference League” – sport-fm.com.cy, sunt doar câteva dintre titlurile apărute în presa din Cipru.

Visul celor de la Pafos pentru o primă apariție în faza ligii a unei competiții europene este la doar un pas, după victoria împotriva lui CSKA 1948 Sofia. Singurul obstacol în fața celor de la Pafos rămâne CFR Cluj, echipa pe care câștigătoarea Cupei o va întâlni în play-off-ul Conference League.

Românii i-au eliminat pe israelienii de la Maccabi Petah Tikva după ce au câștigat și returul. Cu mult confort, CFR și-a asigurat biletul către ultima oprire înainte de Conference League”, au scris cei de la philenews.com.

Ce a spus Dan Petrescu despre Pafos

La finalul meciului cu Maccabi Petah Tikva, Dan Petrescu s-a arătat impresionat de lotul lui Pafos și de puterea financiară a clubului din Cipru.

"Sunt convins că play-off-ul e total diferit. Cu Pafos cred că se va juca. E plin de brazilieni acolo. Știu că au vrut să cumpere jucători de la noi cu două milioane. Înseamnă că au bani!

Patronul e din Rusia, au investit mulți bani și vor să ia campionatul în Cipru. Nici Sofia nu e o echipă slabă, vă dați seama că sunt dezamăgiți dacă au luat gol în minutul 90+7", a spus Dan Petrescu.