Maccabi Petah Tikva - CFR Cluj 0-1 | Ardelenii, cu un pas mai aproape de play-off-ul din Conference League

CFR Cluj Conference League Dan Petrescu Ioan Varga Maccabi Petah Tikva Conference League
Data publicarii: Joi 08 August 2024, 22:52
Data actualizarii: Joi 08 August 2024, 22:52

Ardelenii s-au calificat în această fază a competiției după 0-0 și 5-0 cu Neman Grodno.

Maccabi Petah Tikva - CFR Cluj 0-1

Final de meci!

Minutul 66 - Ocazie pentru CFR Cluj! Korenica șutează din colțul careului, dar mingea trece puțin pe lângă poarta adversă.

Minutul 60 - Ocazie pentru CFR Cluj! Din 6 metri, Karlo Muhar trimite direct în portar.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 24 - Ocazie pentru CFR Cluj! Ciprian Deac centrează în careu din corner, Vasile Mogoș preia cu capul, însă mingea se oprește în bară.

Minutul 8 - GOOOL CFR Cluj! Daniel Bîrligea șutează la colțul scurt, portarul respinge mingea în față, iar Muhar reia și marchează.

A început partida!

Maccabi Petah Tikva - CFR Cluj: echipele de start

Maccabi Petah Tikva: Wolff - Dezent, Karo, Golabov, Hendy, Cohen - Hazan, Yehoshuha, Glezer - Mohamid, Star.

CFR Cluj: Sava - Mogoş, Boben, Kresic, Camora - Muhar, Artean, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Korenica.

Prima manșă a dublei Maccabi Petah Tikva - CFR Cluj din turul 3 preliminar din Conference League este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 21:00.

Ardelenii s-au calificat în această fază a competiției după o dublă ciudată, 0-0 pe teren propriu și 5-0 în deplasare (pe teren neutru însă) cu modesta Neman Grodno din Belarus.

Dan Petrescu: ”Șansele sunt egale, 50-50”

CFR Cluj beneficiază în continuare de ”necazurile” adversarelor, așa că echipa lui Dan Petrescu va juca din nou azi meciul din deplasare cu formația din Israel pe teren neutru - stadionul ”Georgi Asparuhov” din Sofia”.

”Șansele sunt egale, 50-50”, a lămurit lucrurile Dan Petrescu.

Neluțu Varga, reacție surprinzătoare după ce CFR Cluj a pierdut derby-ul cu U Cluj

CFR Cluj a capitulat în fața Universității Cluj, în etapa cu numărul 4 din Superliga, scor 2-3, după ce a condus cu 1-0.

Ioan Varga a surprins după meci cu declarația sa. Cunoscut drept o fire pătimașă, care suferă mult în momentul la când echipa sa pierde, patronul lui CFR Cluj a susținut acum că nu este supărat după înfrângerea suferită de trupa lui Dan Petrescu.

Iniţial "U" era gazda acestui meci, dar au fost inversate turul cu returul pentru ca echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău să nu fie obligată să joace departe de Cluj-Napoca, având în vedere că arena proprie, Cluj Arena, nu este disponibilă (din cauza festivalului Untold).

Varga s-a felicitat pentru faptul că a acceptat inversarea disputelor, punctând faptul că fotbalul clujean a avut numai de câștigat în urma acestei decizii:

"Nu sunt supărat după acest meci. Sunt mulțumit pentru că orașul Cluj a avut de câștigat.

Iubesc Clujul și eu am fost de acord ca acest meci să se joace pe stadionul din Gruia și nu în altă parte pentru că clujenii merită să vadă fotbal”.