VIDEO Maghiarii au dat lovitura pe terenul Fiorentinei! Surprize multe și scoruri mari în play-off + câte minute a jucat Denis Drăguș la Trabzonspor

Puskas Akademia denis dragus Fiorentina marco dulca play-off conference league Conference League
Data publicarii: Vineri 23 August 2024, 08:35
Data actualizarii: Vineri 23 August 2024, 08:38

Echipa viola a jucat ultimele două finale din Conference League, ambele pierdute însă.

Fiorentina, finalista ultimelor două ediţii ale Conference League la fotbal, a remizat acasă cu echipa maghiară Puskas Akademia, 3-3, joi seara, în prima manşă a play-off-ului competiţiei.

Oaspeţii aveau 2-0 după un sfert de oră, dar echipa viola a făcut 3-2 în min. 75, după golurile înscrise de Sottil (45+3), Lucas Martinez Quarta (67) şi Moise Kean (75).

Polonezul Wojciech Golla (89) a închis tabela, marcând pentru Puskas Akademia.

Trei echipe şi-au asigurat practic prezenţa în faza principală a competiţiei, Vikingur Reykjavik (după 5-0 cu UE Santa Coloma), Omonia Nicosia (6-0 cu PFC Zira) şi Cercle Bruges (6-1 cu Wisla Cracovia, în deplasare).

Ce au făcut echipele lui Denis Drăguș și Marco Dulca

Atacantul român Denis Drăguş a fost introdus pe teren în min. 84, la Trabzonspor, care a remizat în deplasare cu FC St. Gallen 1879 (0-0).

Mijlocaşul român Marco Dulca nu a făcut parte din lotul campioanei Sloveniei, NK Celje, învinsă în Armenia de Piunik Erevan cu 1-0.

NK Maribor, formaţie care a eliminat-o pe Universitatea Craiova din turul al doilea preliminar, a fost învinsă în deplasare de echipa suedeză Djurgarden cu 1-0.

FC Astana, care a trecut de Corvinul Hunedoara în turul al treilea preliminar, a fost învinsă în deplasare de norvegienii de la SK Brann Bergen cu 2-0.

Echipa maghiară Paksi FC, eliminată din Europa League de Corvinul, a remizat în deplasare cu FK Mlada Boleslav, 2-2.