VIDEO Nebunie totală în Europa! Meci prelungit cu 25 de minute, scandal de rasism, trei eliminări și gol decisiv marcat pe final

Nebunie totală în Europa! Meci prelungit cu 25 de minute, scandal de rasism, trei eliminări și gol decisiv marcat pe final Conference League

St. Gallen s-a calificat în play-off-ul Conference League, după ce a trecut în dublă manșă de Slask Wroclaw, scor 4-3 la general.

După rezultatul din tur, scor 2-0 în favoarea elvețienilor, gruparea din Polonia a reușit să își ia revanșa dar nu a fost suficient pentru a obține calificarea în play-off.

Partidă incendiară în Conference League

A fost o nebunie totală la meciul retur. Polonezii au avut un gol anulat în minutul 10, iar elvețienii au reușit să deschidă scorul în minutul 21 prin Bastien Toma. Până la pauză, Slask Wroclaw a trecut în avantaj, scor 3-1, după golurile semnate de Petr Schwarz (min. 41), Piotr Samiec-Talar (min. 43) și Alex Petkov (min. 45+3).

La câteva minute după reluarea partidei, portarul St. Gallen, ghanezul Lawrence Ati Zigi, s-a plâns de scandările rasiste care s-au auzit din tribune, iar partida a fost întreruptă minute în șir, timp în care jucătorii lui Slask și oficialii echipei au încercat să îi calmeze pe ultrași.

În minutul 77, s-a petrecut o situație bizară. Alex Petkov, căpitanul lui Slask a căzut în interiorul careului, iar centralul croat Duje Strukan a dictat penalty pentru polonezi. VAR-ul a intervenit, iar arbitrul nu doar că și-a schimbat decizia, dar i-a arătat bulgarului și al doilea cartonaș galben. Partida părea că se îndreaptă către prelungiri, dar de la margine au fost arătate 12 minute suplimentare.

Pe final, Nahuel a atins balonul cu mâna în interiorul careului, iar St. Gallen a primit lovitură de la 11 meciuri, lucru ce l-a făcut pe jucătorul lui Slask să își piardă cumpătul și să înceapă un conflict cu rivalii de pe teren, motiv pentru care a primit și el cartonașul roșu. Christian Witzig a șutat de la punctul cu var, dar portarul Leszczynski a reușit să pareze. Totuși, centralul a decis că acesta nu s-a aflat pe linia porții și a decis ca lovitura de pedeapsă să fie executată din nou. De această dată, Willem Gubbels nu l-a mai iertat pe Lesczynski.

Slask a încheiat partida cu opt jucători pe teren, după ce și Arnau Ortiz, fotbalistul intrat în minutul 90+19 a fost eliminat pentru o simulare.

Așa cum era de așteptat după o asemenea desfășurare, finalul a fost tensionat, iar jucătorii au intrat într-un conflict în drumul către vestiare.,

Jacek Magiera, antrenorul lui Slask: ”Arbitrul mi-a trântit ușa în față!”

Jacek Magiera, antrenorul lui Slask Wroclaw, s-a arătat extrem de dezamăgit de arbitrajul partidei.

S-au întâmplat multe. Dacă Lesczynski apăra și a doua oară, probabil penalty-ul ar fi fost bătut din nou. După meci, am mers în vestiarul arbitrului cu un jucător care plângea pentru a discuta cu Strukan. I-am spus să îi explice ce s-a întâmplat. El m-a dat afară și mi-a trântit ușa în față. Asta a fost reacția lui. În mod clar, arbitrul nu și-a putut controla emoțiile. Un arbitraj extrem de slab”, a spus antrenorul.