FOTO Neman Grodno - CFR Cluj 0-5 | Ardelenii se califică la pas în turul trei din Conference League

CFR Cluj Conference League Gyirmot louis munteanu Neman Grodno Conference League
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 22:53
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 22:54

Ardelenii nu au reușit decât un 0-0 în meciul tur de pe teren propriu cu modesta echipă din Belarus, însă și-au luat revanșa în manșa retur.

Neman Grodno - CFR Cluj 0-5

Final de meci!

Minutul 90+3 - GOOOL CFR Cluj! Nkololo stabilește scorul final, cu o finalizare printre picioarele portarului advers, din șase metri.

Minutul 60 - GOOOL CFR Cluj! Korenica mărește avantajul ardelenilor cu un șut perfect de la marginea careului, la colțul lung.

Minutul 57 - GOOOL CFR Cluj! Daniel Bîrligea reușește dubla, în urma unui gol spectaculos reușit de atacantul CFR-ului, care îl lobează pe portar.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 40 - GOOOL CFR Cluj! Daniel Bîrligea primește o pasă în adâncime de la Ciprian Deac, iar atacantul lui CFR Cluj nu ratează și marchează.

Minutul 17 - GOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac centrează în interiorul careului, iar Karlo Muhar reia dintre adversari, direct în poarta adversă.

Minutul 12 - Ocazie pentru Neman Grodno! Matei Ilie reușește să respingă la limită din fața porții, de lângă Savitskiy, care urma să tragă la poartă.

Minutul 2 - Fază pentru Neman Grodno! Savitskiy ajunge în interiorul careului, însă trimite peste poartă din poziție excelentă.

A început partida!

Neman Grodno - CFR Cluj: echipele de start

Neman Grodno: Maksim Belov - Andrei Vasiliev, Ivan Sadovnici, Igor Parhomenko, Iuri Pantia - Oleg Evdokimov, Mihail Kozlov - Sergei Karpovici, Igor Zubovici, Guljigit Alikulov - Pavel Saviţki

CFR Cluj: Răzvan Sava - Vasile Mogoş, Matija Boben, Matei Ilie, Mario Camora - Karlo Muhar, Andrei Artean, Panagiotis Tachtsidis - Ciprian Deac, Daniel Bîrligea, Meriton Korenica

Rezerve: Rareş Gal, Otto Hindrich, Armend Thaqi, Aly Abeid, Mohammed Kamara, Adrian Păun, Kader Keita, Anton Kresic, Alin Fică, Viktor Kun, Beni Nkololo, Peter Michael.

După un 0-0 pe teren propriu în prima manșă, CFR Cluj joacă în deplasare (de fapt, pe teren neutru) meciul decisiv din turul 2 preliminar Conference League cu modesta Neman Grodno din Belarus, LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 21:00.

Partida se joacă pe Alcufer Stadium din Gyirmot, Ungaria.

”Astăzi luptăm pentru calificare”, a postat simplu pe Facebook CFR Cluj, care l-a transferat ieri pe unul dintre cei mai în vogă fotbaliști români, atacantul Louis Munteanu, venit de la Fiorentina.

CFR Cluj l-a prezentat într-un mod inedit pe Louis Munteanu, transferat definitiv de la Fiorentina

CFR Cluj l-a transferat definitiv pe Louis Munteanu de la italieni.

Patronul Ioan Varga a scos din buzunare nu mai puțin de 2,5 milioane de euro pentru fotbalistul care a semnat un contract valabil pe următoarele patru sezoane.

Ardelenii au ales o metodă inedită pentru a oficializa transferul atacantului de la Fiorentina. Clubul din Gruia a postat pe rețelele sociale un videoclip în care este desenat portretul fotbalistul de 22 de ani, apoi a anunțat transferul:

”Cluburile CFR 1907 Cluj și Fiorentina au ajuns la un acord privind transferul definitiv al atacantului Louis Munteanu!

Un produs al Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi, Louis a debutat pe prima scenă a fotbalului românesc la numai 17 ani, în tricoul formației de la malul mării, echipă pentru care a bifat în total 86 de meciuri, 25 de goluri și 11 pase decisive.

În Italia, Munteanu a evoluat timp de două sezoane la Fiorentina Primavera, formație pentru care a jucat 40 de partide, marcând 13 goluri și fiind autorul a patru pase decisive.

Un obișnuit al Naționalelor de tineret ale României, atacantul de 22 de ani a adunat 46 de selecții sub tricolor, reușind în octombrie 2023 să-și facă debutul la prima reprezentativă în meciul cu Belarus.

Îi urăm bun venit în Gruia și cât mai multe reușite în tricoul echipei noastre”.