VIDEO EXCLUSIV Olympiacos - Fiorentina 1-0. Seară istorică! Grecii câștigă trofeul Conference League

finala conference league Fiorentina Jose Luis Mendilibar olympiacos pireu Vincenzo Italiano Conference League
Data publicarii: Joi 30 Mai 2024, 00:52
Data actualizarii: Joi 30 Mai 2024, 00:52

Olympiacos Pireu a învins-o cu scorul de 1-0 pe Fiorentina și a cucerit trofeul Conference League.

A fost o seară istorică pentru fotbalul grecesc, deoarece trofeul câștigat de Olympiacos este primul titlu european cucerit de o formație din Grecia.

Olympiacos câștigă trofeul Conference League și scrie istorie

Partida a debutat cu un atac periculos al lui Olympiacos. Podence a șutat bine de la marginea careului, dar Terracciano a reușit să respingă în lateral. Italienii au dat replica un minut mai târziu, după o acțiune superbă a lui Gonzalez, care a pătruns în careu și a centrat, însă Kouame a ratat execuția, iar Belotti a trimis mult pe lângă poartă.

În al nouălea minut al partidei, Milenkovic a reușit să îl învingă pe Tzolakis, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid.

Bonaventura a irosit o șansă bună de gol în minutul 21, iar câteva minute mai târziu, Terracciano a intervenit foarte bine la încercarea cu capul a lui Podence. Pe finalul primei părți, Gonzalez putea deschide scorul, însă a trimis imprecis.

După pauză, Fiorentina putea trece în avantaj pe tabelă, dar Milenkovic a trimis cu capul pe lângă poarta grecilor, iar, în minutul 80, Olympiacos a irosit și ea o șansă importantă de gol.

În prelungiri, Olympiacos a dat lovitura! În minutul 116, El Kaabi a ajuns foarte bine la o centrare expediată în fața porții și l-a învins pe Terracciano cu capul, marcând golul victoriei pentru gruparea din Grecia.

Olympiacos - Fiorentina 1-0, în finala Conference League

Min. 120+5: Final de meci!

Min. 120+1: Ocazie Fiorentina! Ikone șutează din apropierea porții, dar Tzolakis respinge uluitor.

Min. 116: GOOOL OLYMPIACOS! El Kaabi ajunge foarte bine la o centrare expediată în fața porții și înscrie cu capul.

Min. 110: Ocazie Fiorentina! Ikone ajunge la un balon trimis la marginea careului și șutează dar mingea este respinsă de Tzolakis.

Min. 96: Ocazie Olympiacos! Jovetic șutează de la marginea careului, dar Terracciano reușește să respingă în lateral.

Min. 91: Încep prelungirile!

Min. 90+8: Urmează prelungiri!

Min. 80: Ocazie Olympiacos! Iborra se înalță și trimite cu capul puțin pe lângă poarta italienilor.

Min. 69: Ocazie Fiorentina! Kouame primește balonul într-o poziție excelentă, dar are o execuție slabă.

Min. 65: Ocazie Fiorentina! Milenkovic câștigă un duel aerian și trimite cu capul, dar balonul trece pe lângă poarta grecilor.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Finalul primei reprize!

Min. 39: Ocazie Fiorentina! Bonaventura centrează în fața porții, Kouame reia cu capul, balonul este deviat și sare la Gonzalez care trimite imprecis.

Min. 25: Ocazie Olympiacos! După un corner executat bine de greci, Podence trimite cu capul spre poarta italienilor, dar Terracciano reușește să rețină.

Min. 21: Ocazie Fiorentina! Bonaventura șutează din interiorul careului, dar Tzolakis reține cu ușurință.

Min. 9: Gol anulat Fiorentina! Birraghi trimite în careu, Milenkovic deviază balonul în poartă, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 5: Ocazie Fiorentina! Gonzalez centrează în careu, Kouame ratează execuția, iar Belotti trimite pe lângă poartă.

Min. 4: Ocazie Olympiacos! Podence are o cursă frumoasă în partea stângă, își potrivește mingea și șutează din careu, dar Terraciano respinge.

Min. 1: Începe meciul!

Olympiacos: Tzolakis – Rodinei, Retsos, David Carmo, Ortega – Hezze, Iborra – Podence, Chiquinho, Fortounis – El Kaabi

• Rezerve: Paschalakis, Papadoudis, Andre Horta, El-Arabi, Alexandropoulos, Quini, Masouras, Joao Carvalho, Jovetic, Richards, Apostolopoulos, Ntoi

• Antrenor: Jose Luis Mendilibar

Fiorentina: Terracciano – Dodo, Milenkovic, Martinez Quarta, Biraghi – Arthur, Mandragora – Gonzalez, Bonaventura, Kouame – Belotti

• Rezerve: Christensen, Lopez, Beltran, Ikone, Ranieri, Nzola, Infantino, Faraoni, Duncan, Kayode, Parisi, Barak
  • Antrenor: Vincenzo Italiano

Meciul se joacă la Atena, pe Agia Sofia/OPAP Arena, stadionul celor de la AEK Atena, rivala istorică a lui Olympiacos.

În semifinale, grecii au făcut show cu Aston Villa, 4-2 în deplasare și 2-0 acasă.

Fiorentina lui Vincenzo Italiano a trecut în penultimul act al competiției de Club Brugge, 3-2 pe teren propriu și 1-1 în deplasare.

Olympiacos Pireu sau cum să ajungi în finală: patron controversat + antrenor câștigător de Europa League + consilier strategic campion mondial + 8 fotbaliști portughezi

Olympiacos este echipa care domină de aproape trei decenii fotbalul din Grecia, cu 22 de titluri de campioană cucerite din 1997 până în 2022.

Performanța calificării în finala Conference League este una de excepție, și se adaugă trofeului UEFA Youth League cucerit în acest sezon de echipa de tineret a grecilor.

Olympiacos este antrenată de bascul Jose Luis Mendilibar, cel care în sezonul trecut a câștigat clasicul trofeu Europa League cu Sevilla.

La nivel de management, consilier strategic este Christian Karembeu, campionul mondial și european cu Franța, iar director sportiv este Darko Kovacevic, fostul mare atacant sârb.

Iar în lot se află nu mai puțin de opt fotbaliști portughezi: Andre Horta, Chiquinho, Gelson Martins, Ruben Vezo, David Carmo, Jovane Cabral, Joao Carvalho și Daniel Podence.

Marele artizan al performanței rămâne controversatul patron Evangelos Marinakis, oligarhul care le deține și pe Nottingham Forest și Rio Ave, acuzat, printre multe altele, de trafic de droguri și de aranjare de meciuri.

Adrian Mutu, mesaj pentru Fiorentina, echipa la care a strălucit ca jucător

Fostul internațional român Adrian Mutu, care a jucat sezoane bune la Fiorentina, a reamintit importanța meciului de la Atena cu Olympiacos și a cerut actualei echipe Viola să abordeze partida cu o mentalitate de învingători.

„Aceste meciuri trebuie câștigate. Nu este nevoie de artificii tehnice sau panică, trebuie să fim cinici.

Sper ca băieții lui Vincenzo Italiano să recupereze ceea ce am pierdut noi atunci”, a declarat Mutu, citat de Fiorentina News, făcând referire la eliminarea Fiorentinei din Cupa UEFA din 2008, după un penalty împotriva celor de la Rangers, și despre ieșirea din Champions League în 2010, în fața germanilor de la Bayern Munchen.

Fostul atacant este convins că, dacă ar fi existat VAR, Fiorentina ar fi avut șanse reale să ajungă în finala Ligii Campionilor.

„Încă nu îmi place să-mi aduce aminte de acel meci din optimile Ligii Campionilor cu Bayern. Dacă ar fi existat VAR, am fi ajuns în finală”, a afirmat Mutu.