ANALIZĂ OUT prematur din Europa din cauza apărării. Plusuri și minusuri după Univ. Craiova - Maribor 3-2

Universitatea Craiova Conference League Europa Maribor Conference League
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 22:46
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 22:57

Un nou sezon, o nouă eliminare prematură a Craiovei din cupele europene.

Echipa lui Costel Gâlcă a învins Maribor, 3-2, în returul de pe "Ion Oblemenco", insuficient pentru a întoarce rezultatul din tur (0-2) și a continua spre turul III al Conference League.

Periculoși în multe momente, "juveții" au sperat la o revenire, dar defensiva a trădat cauza și a pus capăt visului european înainte ca acesta să înceapă cu adevărat.

Care au fost plusurile și minusurile liderului din SuperLigă?

Semne bune ofensiva are

Venită după un 2-0 pe terenul lui CFR Cluj, Craiova lui Gâlcă și-a asumat o misiune dificilă în returul cu Maribor, a știut că va juca aproape exclusiv cartea atacului, iar startul de meci nu a făcut altceva decât să aprindă imaginația fanilor. Au ratat Anzor (10), Koljic (22) și Mitriță (25 și 37), cu cea mai mare ocazie trecută în contul vârfului bosniac incapabil să împingă în poartă o centrare excelentă plecată din piciorul drept al lui Vlădoiu.

A fost o repriză în care "foamea" gazdelor s-a văzut în fiecare pasă sau tackling și una în ncare se poate spune că a lipsit doar inspirația în fața porții. Pentru a regla acest detaliu, Gâlcă l-a schimbat pe Paradela cu Ivan încă de la pauză, oltenii au căutat să verticalizeze cât mai des și primul rezultat a venit în minutul 57, când Mitriță s-a eliberat pentru șutul cu piciorul drept și l-a învins pe Jug. Revenea încrederea, reveneau speranțele aduse de liderul desemnat să tragă echipa după el.

Scenă după scenă, scriptul părea conceput pentru o calificare miraculoasă a oltenilor care nu au slăbit ritmul și au încercat să profite de momentul foarte bun. Jug (57) s-a întins excelent pentru a scoate de lângă bară șutul lui Anzor Mekbavishvili, iar în clipa în care Crețu a lovit transversala (63), după centrarea lui Mitriță, părea destul de clar care e echipa mai bună.

Gâlcă e OUT din Europa din cauza apărării

Ora de joc foarte bună a Craiovei a fost întreruptă, în prima repriză, doar pentru ca Laurențiu Popescu să arate că e într-o zi bună, cu parade excelente în fața lui Repas (23), Barisic (40, în poziție unu vs. unu) și Sirvys (45+5).

La 1-0 petru gazde, cu aproape o jumătate de oră la dispoziție pentru a căuta golul care să trimită dubla î prelungiri, defensiva a cedat din nou inexplicabil, la fel cum o făcuse și în partida tur.

A fost nevoie de o simplă aruncare de la margine din terenul lui Maribor, de o incursiune a lui Repas care a destabilizat blocul defensiv și de un șut bun al lui Ilicic la care Popescu ar fi trebuit să facă mai mult. O fază complet atipică, în care Repas a înaintat aproape jumătate de teren fără să fie oprit de vreunul dintre mijlocași sau de Zajkov!

Cu puțin timp la dispoziție pentru a evita eliminarea, Craiova a răspuns imediat prin golul de generic al stoperului Sierra (min. 73) și, în clasicul stil oltenesc, gândurile zburau spre remontada anunțată înaintea meciului. Doar că, din nou în clasicul stil oltenesc, a fost nevoie de o neatenție pentru ca visul să se spulbere: închis târziu de Bancu, Oshima și Sierra, Jakupovic (82) a găsit colțul scurt pentru 2-2.

Final cum fanii au vrut să vadă

Dacă inexactitățile din apărare au făcut-o să nu poată obține mai multe dintr-o dublă contra unei echipe cel puțin accesibile, Craiova nu a rămas datoare la atitudine și determinare, alegând să nu cedeze ninci măcar în minutele de final, când ajungerea în prelungiri părea de domeniul SF-ului. Pe fondul presiunii intense a apărut golul lui Koljic (90+5) din centrarea excelentă a lui Nicușor Bancu, optimiștii mai având la dispoziție unul sau două miunte pentru a cere ajutor din partea Zeilor Fotbalului.

Acesta nu a venit, în principal pentru că Baiaram a fost neinspirat câd a lăsat să treacă un șut al lui Bancu la ultima fază a meciului, însă despre echipa fanion a Olteniei nu se poate spune că nu a abordat așa cum trebuie meciul retur jucat în fața propriilor fani. Dacă aceștia au cerut dăruire la antrenamentul oficial de dinaintea meciului, jucătorii le-au oferit-o, de la Popescu la Mitriță și de la Vlădoiu la Paradela. Însă o dublă europeană nu se poate câștiga fără ca apărarea să țiă pasul!