Reacția lui Florin Maxim după ce Corvinul Hunedoara a fost eliminată din Europa League Conference League

Corvinul Hunedoara a fost eliminată din Europa League după dubla cu Rijeka, însă divizionara secundă din România va continua în competițiile continentale.

Corvinul Hunedoara a luptat din nou pentru un rezultat european mare. După 0-0 la Sibiu, echipa lui Florin Maxim a cedat la limită în Croația contra celor de la Rijeka, 0-1, după un gol marcat de Dejan Petrovic, în minutul 12.

După partida din Croația, tehnicianul divizionarei secunde a vorbit despre dubla din Europa League și despre ce au de făcut în continuare.

"Am încredere în jucători și nu vorbesc aiurea. Pot să-i cântăresc pe jucătorii pe care îi antrenez. A trebuit să iau niște decizii, trebuie să învățăm din astfel de meciuri, ne vor ajuta enorm pe viitor.

Trebuie să fim mai reactivi, nu poți să arăți într-o repriză într-un fel și în alta în alt fel. E doar un joc al minții pe care noi l-am pierdut în primele 15 minute", a declarat Florin Maxim, după meci.

Corvinul Hunedoara va înfrunta Astana în Conference League

Corvinul Hunedoara este eliminată din Europa League, însă va continua în a treia competiție continentală, Conference League. Divizionara secundă va juca în turul 3 preliminar contra lui FC Astana, din Kazahstan.

Astana, locul 9 după 12 meciuri jucate în actuala ediție de campionat din Kazahstan, s-a calificat, joi seară, în turul 3 preliminar al Conference League, după ce a trecut la limită de moldovenii de la Milsami Orhei.

După 1-1 în Republica Moldova, Astana a câștigat returul de pe teren propriu cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris de croatul Marin Tomasov, în minutul 49.

Corvinul Hunedoara va înfrunta Astana, pe teren propriu, la Sibiu, în meciul tur, care e programat pe 8 august. Returul va avea loc în Kazahstan, o săptămână mai târziu, pe 15 august.