Reacția presei din Cipru după ce Pafos a umilit-o pe CFR Cluj: "Istorie cu litere aurii"

Conference League
Data publicarii: Joi 29 August 2024, 22:21
Data actualizarii: Joi 29 August 2024, 22:20

CFR Cluj a fost eliminată din Conference League, după ce a pierdut returul play-off-ului contra ciprioților de la Pafos, 0-3 (1-3, la general).

Pafos a condus cu 3-0 după doar 49 de minute scurse din manșa retur. Ciprioții au lovit de două ori în trei minute, în prima repriză, prin Jaja (28') și Goldar (31'), iar gazdele au avut un gol anulat în prelungirile primului act pentru un ofsaid.

Reacția presei din Cipru după ce Pafos a umilit-o pe CFR Cluj

Imediat după pauză, defensiva lui CFR Cluj a cedat din nou. Boben l-a faultat în propriul careu pe Jaja, arbitrul a dictat penalty, iar Tankovic a transformat și a dus scorul la un neverosimil 3-0 pentru Pafos.

Ziarul cipriot Phileleftheros remarcă performanța istorică pentru Pafos, club înființat acum 10 ani, care se califică în premieră în faza principală a unei competiții europene.

"O noapte magică pentru Pafos, care scrie istorie cu litere aurii și o învinge pe Cluj cu 3-0, anulând eșecul din tur, 0-1, și calificându-se pentru prima dată în istoria sa în faza principală din Conference League.

Finalul meciului i-a găsit pe fanii lui Pafos sărbătorind o calificare istorică. Cu această victorie, Pafos a arătat că poate concura la cel mai înalt nivel și se poate pregăti pentru provocările din faza principală a competiției", a scris ziarul Phileleftheros.

Eliminarea din Conference League poate reprezenta o gaură în bugetul celor de la CFR Cluj. O calificare ar fi adus în conturile clubului 2,9 milioane de euro, sumă la care se puteau adăuga și alți bani în funcție de rezultatele echipei din grupe.

O victorie în Conference League este recompensată de UEFA cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro.

CFR Cluj, pe locul cinci în Superligă

Eliminată din Conference League, CFR Cluj se concentrează acum pe lupta la titlu. În Superligă este pe locul cinci, cu zece puncte și un meci în minus față de majoritatea echipelor din campionat (cel amânat, cu Oțelul Galați).

În următoarea etapă din campionat, ardelenii vor avea parte de un test dificil, pe terenul fostei campioane Farul Constanța.