Reacție categorică după Astana - Corvinul: ”Au fost greșeli” + ”În afară de cele șase goluri nu au avut ocazii”

Astana - Corvinul Conference League Corvinul Hunedoara Conference League
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 19:10
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 19:09

Astana - Corvinul s-a încheiat 6-1.

Cele două echipe și-au dat întâlnire în a doua manșă din turul 3 preliminar UEFA Conference League. Dacă în tur Astana a câștigat cu 2-1, în retur s-a impus cu 6-1 și a eliminat-o pe Corvinul din cupele europene.

Marius Lăcătuș a fost sincer după meci și a remarcat greșelile impardonabile pe care le-au făcut elevii lui Florin Maxim pe ”Almaty Central Stadium”, în fața clubului din Kazahstan.

”Autogoluri, nu, dar i-au pus în poziții favorabile pe adversari. Au fost momente când nu au fost sub o presiune extraordinară ca să te legi de acest lucru. Au fost greșeli pe care nu te așteptai să le facă. (n.r. de evitat) Exact!”, a spus Lăcătuș la DigiSport.

”În afara de cele șase goluri nu au avut ocazii”, a spus și Helmut Duckadam, completat imediat de Lăcătuș: ”Adevărul e că se întâmplă cam rar să dai șase șuturi pe poartă și să marchezi de șase ori”.

Geoffrey a deblocat tabela de marcaj în minutul 13, doar că taifunul s-a declanșat în actul secund. Astana a marcat cinci goluri: Tomasov (minutul 57), Geoffrey (minutul 68), Gripshi (minutul 73), Tomasov (minutul 76) și Astanov (minutul 84).

Velisar a marcat unicul gol al hunedorenilor, o bombă din bandă care l-a lăsat mască pe portarul gazdelor.

După umilința cu echipa din Kazahstan, formația dirijată de Florin Maxim părăsește cupele europene. Pentru Corvinul Hunedoara urmează meciurile din Liga 2 acum.