VIDEO EXCLUSIV Seară istorică la Atena! Imaginile bucuriei după ce Olympiacos a câștigat trofeul Conference League

Conference League Fiorentina olympiacos Conference League
Data publicarii: Joi 30 Mai 2024, 01:20
Data actualizarii: Joi 30 Mai 2024, 01:20

Olympiacos a învins-o cu scorul de 1-0 pe Fiorentina și a cucerit trofeul UEFA Europa Conference League.

A fost o seară istorică la Atena, Olympiacos a cucerit primul titlu european din istoria fotbalului grec.

Imaginile bucuriei după finala Conference League

După 90 de minute în care niciuna dintre cele două formații nu au reușit să deblocheze tabela, grecii au dat lovitura abia în a doua repriză a prelungirilor, în minutul 116, când El Kaabi a înscris cu capul din fața porții.

A fost o bucurie uriașă imediat după fluierul final, jucătorii și staff-ul tehnic al lui Olympiacos au pătruns pe gazon și s-au bucurat pentru această performanță magică pentru fotbalul din Grecia.

La scurt timp după finalul meciului, pe stadionul OPAP Arena din Atena, a fost amenajată scena, unde Aleksander Ceferin, președintele UEFA, le-a oferit medalii celor două formații. Mai întâi au urcat pe scenă jucătorii celor de la Fiorentina, echipa care a pierdut a doua finală consecutivă, după ce, anul trecut, italienii au pierdut cu scorul de 1-2 în fața lui West Ham.

Apoi, au intrat în scenă eroii serii. Jucătorilor celor de la Olympiacos le-au fost înmânate medaliile, iar ulterior, căpitanul grecilor, Kostas Fortounis a ridicat trofeul deasupra capului.