SPECIAL Trei idei după Petah Tikva - CFR 0-1. Ce rămâne după meciul tactic perfect făcut de Dan Petrescu

Petah Tikva - CFR CFR Cluj Dan Petrescu Conference League
Data publicarii: Joi 08 August 2024, 23:34
Data actualizarii: Joi 08 August 2024, 23:44
CFR Cluj a continuat, joi seară, la Sofia, parcursul excelent din acest sezon al Conference League.

Vicecampioana României a învins Maccabi Petah Tikva, scor 1-0, și s-a instalat liniștită la conducerea dublei manșe, la capătul a 90 de minute în care titularii lui Dan Petrescu au arătat mult mai bine decât jucătorii folosiți în derby-ul pierdut cu Universitatea Cluj (2-3).

• Ce rămâne în urma succesului fără glorie obținut în Bulgaria?

Rețeta lui SuperDan funcționează dacă e respectată la virgulă

Un nou meci în deplasare, un nou prilej pentru Dan Petrescu să demonstreze că se simte ca peștele pe uscat în momentul în care are de întâlnit adversari inferiori cărora le poate întinde capcane de pe urma cărora să profite. După 5-0 cu Neman, CFR-ul a mers înn Bulgaria pentru confruntarea cu ocupanta locului al optulea din sezonul trecut al primei ligi din Israel și a câștigat pragmatic, în stilul în care ne-a obișnuit în ultimii ani, cu rezultatul pus înaintea esteticii.

Contra unui adversar care primise nouă goluri în trei meciuri oficiale în stagiunea 2024/2025, clujenii au început sus, cu presiune, au căutat fazele fixe și centrarea lui Bîrligea (min. 4) a aterizat pe bara transversală. Tonusul a continuat să fie bun și primul obiectiv a fost bifat devreme, încă din minutul opt, când Muhar a trimis în poartă un șut cu latul al lui Bîrligea respins greșit de portarul advers. Nici bine nu se așezase "Bursucul" pe bancă și avea deja un avantaj greu de pierdut!

Sesizând vulnerabilitatea defensivă a oponentului, feroviarii au marșat tot pe fazele fixe ale lui Deac, o execuție excelentă a veteranului a pus mingea pe capul lui Mogoș, însă bara (min. 25) s-a opus golului care ar fi închis meciul. De la jumătatea reprizei, Dan Petrescu a simțit că e în control, a pus accent pe apărarea rezultatului foarte bun și a avut emoții adevărate doar în minutul 36, când Karo l-a pus la lucru pe Sava și goalkeeper-ul oaspeților a răspuns prezent.

Ușor-ușor, focusul a trecut pe defensivă, cu Boben și Kresic preocupați să stea cât mai aproape de Artean și să nu lase spații mari în jurul lor, cu fundașii laterali ireproșabili și cu un bloc compact din care nimeni nu a ieșit în evidență. Un efort colectiv, genul de partitură pe care Petrescu o știe pe de rost și care i-a adus multe realizări de-a lungul timpului. Și joi seară, când a cedat de multe ori posesia unei echipe incapabile să construiască sau să destabilizeze prin calitatea individuală.

Vulnerabili în SuperLigă, de netrecut în Europa

Dacă a existat o îmbunătățire vizibilă față de eșecul cu U Cluj, 2-3 în Gruia, aceea a fost reprezentată de prestația liniei defennsive. Contra Șepcilor Rșii au jucat Thaqi, Rocha, Ilie și Graovac, jucători considerați de linia a doua, în timp ce "greii" Mogoș, Camora, Boben și Kresic au fost păstrați pentru partida din Europa. Una în care cei patru s-au coordonat perfect și, în ciuda unei posesii bune a adversarului, au permis doar două șuturi pe poarta lui Răzvan Sava, dintre care doar unul s-a dovedit periculos.

Iar evoluția excelentă a fundașilor, secondați de mijlocașii centrali, vine penntru a șterge imaginea proastă creată în cele patru meciuri din SuperLigă în care CFR-ul a primit nu mai puțin de nouă goluri, cele mai multe încasate de o formație din campionatul intern. În Europa, în schimb,Petrescu se poate lăuda cu un total de 180 de minute în care nu a primit gol și în care adversarii au avut puține șanse cu adevărat mari.

Schimbările târzii, un indiciu?

Contra israelienilor, Petrescu l-a păstrat în primul 11, dintre jucătorii de câmp din meciul cu "U", doar pe Andrei Artean, cel care i-a luat fața lui Keita pentru postul de mijlocaș închizător. Nu a surprins alegerea fostului fundaș dreapta de a schimba echipa din temelii, ci mai degrabă faptul că nu a făcut schimbări decât foarte târziu, în ultimul sfert de oră.

Când a decis să schimbe, Petrescu a făcut-o post pe post (Keita, Postolachi, Fică și Michael pentru Tachtsidis, Bîrligea, Muhar și Deac) și nu și-a asumat un risc major, jucători importanți precum Păun sau Louis Munteanu terminând meciul în postura de rezerve neutilizate.

O strategie pe care mulți o pot pune pe seama adversarului și incapacității acestuia de a crea pericol, dar și una care trădează lipsa de încredere a experimentatului antrenor în jucătorii veniți de pe banca de rezerve. Unii pe care i-a criticat după succesul cu Neman și care l-au dezamăgit în derby-ul Clujului.