Universitatea Craiova Conference League Costel Galca NK Maribor Conference League
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 22:01
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 22:27

Echipa lui Costel Gâlcă, OUT din Europa după 0-2 în Slovenia și 3-2 joi seara, la Craiova.

U Craiova - Maribor 3-2 (Mitriță '52, Sierra '72, Koljic 90+5 / Ilicic '68, Jakupovic '82)

• Au marcat Mitriţă ’52, Sierra ’72 şi Koljic ‘90+5, respectiv Ilicic ’68 şi Jakupovic ’82.
  • U Craiova e eliminată încă din turul II preliminar din Conference League, scor 4-5 la general.

Final de meci!

Min. 90-5 3-2 GOOOL U Craiova Înscrie Koljic!

Min. 82 2-2 GOL Maribor! Jakupovic marchează pentru sloveni și 'arde' toate speranțele lui Costel Gâlcă.

Min 72 2-1 GOL U Craiova! Sierra marchează în min.72 senzațional cu piciorul drept la vinclu! Craiova e iar în cărți.

Min 68 1-1 GOL Maribor! Ilicic egalează după o acțiune în care slovenii au făcut harcea-parcea apărarea Universității Craiova.

Min.63 OCAZIE U Craiova! Crețu reia cu capul din 5 metri însă portarul slovenilor intervine providențial.

Min.52 GOOOOOL Alex Mitriță! Fază marcă personală. Intrat în careul de 16 metri, Mitriță a driblat doi adversari și a șutat la colțul lung!

Min.49 OCAZIE U Craiova! Andrei Ivan șutează din 16 metri la colțul scurt, dar portarul slovenilor anticipează și respinge.

A început a doua repriză!

PAUZĂ LA CRAIOVA!

Min.40 OCAZIE Maribor! Laurențiu Popescu intervine senzațional, la o fază în care slovenii puteau să deschidă scorul în urma unei acțiuni construită în mare viteză.

Min.29 OCAZIE U Craiova! Koljic, din poziție ideală, reia cu capul pe lângă poartă. Oltenii pun presiune, publicul simte momentul bun și îi încuralează pe jucătorii lui Costel Gâlcă. Slovenii par că se lasă dominați pentru a pleca pe contraatac.

Min.28 OCAZIE Maribor! Repas șutează excelent, dar Laurențiu Popescu plonjează și o salvează pe Craiova. În tur, slovenii s-au impus cu 2-0.

Min.24 OCAZIE U Craiova! Mitriță șutează peste poartă!

Min.22 OCAZIE U Craiova! Koljic reia cu capul pe lângă poartă în urma unei centrări perfecte de la Vlădoiu, din flancul drept. Atacantul bosniac îi reproșează centralului că a fost împins în careu, însă primește cartonaș galben pentru proteste

Min.9 OCAZIE U Craiova! Amzor reia cu capul din interiorul careului de 16 metri, dar Jug s-a întins și a respins în corner. Atacurile oltenilor se întețesc. Fotbalistul georgian care a jucat și la EURO 2024 impulsionează atacurile formației lui Costel Gâlcă.

Min.2 OCAZIE U Craiova! Alex Crețu șutează de la 20 de metri, dar portarul slovenilor se află pe direcția balonului și reține cu siguranță. Fanii olteni cântă în tribune.

A început meciul de pe "Ion Oblemenco"! Craiova trebuie să surmonteze diferența de două goluri după prima manșă.

Costel Gâlcă nu se poate baza pe Maldonado, care a văzut cartonașul roșu în partida tur. În Slovenia, Maribor s-a impus cu 2-0.

19:45 UPDATE | 10.000 de spectatori sunt în tribunele arenei Ion Oblemenco.

Echipele de start

Universitatea Craiova: Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu - Oshima, Crețu, Anzor - Mitriță, Koljic, Paradela. Antrenor: Costel Gâlcă

Maribor: Jug - Sirvys, Vidmar, M'Bondo, Milec - Z. Repas, J. Repas - Barisic, Ilicic, Bozic - Beugre

Știrea inițială

După 0-2 în prima manșă de pe terenul lui NK Maribor, Universitatea Craiova forțează pe ”Ion Oblemenco” calificarea în turul 3 preliminar din Conference League, LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 20:00.

În tur, vicecampioana Sloveniei s-a impus cu scorul de 2-0 după ce oltenii au rămas în zece jucători din minutul 31, după eliminarea lui Maldonado.

Cei de la Maribor au marcat ambele goluri în repriza secundă, mai întâi prin Repas (minutul 57) și mai apoi prin Jakupovic (minutul 88).

Antrenorul Constantin Gâlcă, vorbă multă înainte de returul cu Maribor

”La meciul de mâine trebuie să avem agresivitate, intensitate, calitate în acțiuni atât în defensivă, cât și în ofensivă. Trebuie să avem o comunicare bună în teren, să fim o echipă compactă defensiv, să avem agresivitate și să se vadă din primul minut că vrem să întoarcem acest rezultat.

Știm că Maribor este o echipă bună, dar jucăm acasă, alături de suporterii noștri și sper să fie un factor important pentru noi acest lucru. Cred în echipa noastră, cred în calitatea echipei. Când suntem concentrați, când avem agresivitate, intensitate și când suntem sprijiniți de suporteri, cu siguranță vom face un meci bun și vom încerca să ne impunem din primul minut.

Nimic nu este ușor în fotbal. Trebuie să avem atitudine de la început, să ne dorim acest lucru. Trebuie să ne coordonăm foarte bine, să fim agresivi, să avem intensitate și să avem calitate în fiecare acțiune. Sper să iau cele mai bune decizii, depinde de mine să așez cel mai bun 11. E important pentru încrederea noastră să avem o progresie în jocul nostru și în rezultate.

E un test al atitudinii, al organizării tactice, al intensității, al agresivității. Îmi doresc să demonstrăm că putem trece, chiar dacă am făcut greșeli mari la Maribor. Trebuie să le eliminăm, la Cluj am stat mult mai bine în defensivă. Sper să facem un joc perfect pentru a întoarce rezultatul. Emoții sunt la fiecare meci, mai ales că trebuie să întoarcem un rezultat.

Îmi doresc ca echipa mea să facă un joc perfect. Nu trebuie să facem greșeli în apărare. Dacă vom avea această calitate, putem întoarce rezultatul. Sunt multe lucruri (n.r. pe care și le reproșează), s-a schimbat totul când Maldonado a luat cartonaș roșu. E greu de spus. Chiar și cu un jucător în minus, am stat destul de bine în teren. Normal că adversarul și-a creat ocazii, dar chiar și așa am avut ocazii să marcăm.

Din câte știu, atacantul lor nu s-a atacat vreo două zile, dar eu cred că Maribor ar trebui să se preocupe de jucătorii noștri, pentru că avem mulți jucători importanți care pot decide jocul, iar unul dintre ei este de față (n.r. arată spre Mitriță).

Era normal să schimbăm la Cluj, pentru că ne interesează să aducem prospețime în echipă. Am făcut niște rotații. Meciul de la Cluj a ieșit foarte bine, îmi doresc ca și mâine să fie la fel. Cu siguranță nu vom mai face greșeli, sper să le facă ei”, a spus Costel Gâlcă la conferința de presă.