S-au aflat primele echipe calificate în grupele Cupei României! Petrolul Ploiești a eliminat Dumbrăvița la loviturile de pedeapsă

Petrolul Ploiesti csc dumbravita Minaur Baia Mare play-off cupa romaniei SCM Ramnicu Valcea Cupa Romaniei
Data publicarii: Marti 27 August 2024, 21:49
Data actualizarii: Marti 27 August 2024, 21:51

Fosta competiție KO continuă și în acest sezon. Pe www.sport.ro vedeți tot ce întâmplă în Cupa României.

Play-off-ul Cupei României a început astăzi și am aflat primele echipe calificate în faza grupelor competiției.

În urma primei runde, mai departe au trecut: Râmnicu Vâlcea, Sănătatea Cluj, CSM Reșita și Petrolul Ploiești.

Dumbrăvița - Petrolul 1-1 (4-5)

Final de meci! După nouă lovituri executate la perfecție, Luca Bodri a fost copleșit de emoții și a trimis slab, în colțul din dreapta, iar portarul prahovenilor a interceptat balonul. Petrolul avansează mai departe în competiție!

Minutul 120+1: Scorul de pe tabelă nu s-a schimbat! Vom avea lovituri de departajare.

Minutul 105: Prima repriză de prelungiri s-a terminat! Scorul a rămas același.

Minutul 90: Timpul regulamentar s-a scurs! Vom avea prelungiri!

Minutul 63: GOOL Dumbrăvița! Nicu Modan înscrie un gol superb! Un șut în forță a ricoșat din bara transversală direct în poarta prahovenilor.

Minutul 52: GOOOL Petrolul! Ploieștenii au deschis scorul și sunt favoriții la victorie!

Minutul 1: Start de partidă!

Sănătatea Cluj - Câmpulung Mușcel 2-1

UPDATE 19:45: GOOL Sănătatea! Denis Paul a înscris în minutul 89! Clujenii vor trece mai departe în competiție.

UPDATE 19:22: GOOL Câmpulung! Formația argeșeană a egalat! Golul a fost înscris în minutul 66.

UPDATE 18:59: GOOL Sănătatea! Clujenii au deschis scorul, la doar 15 minute după începerea reprizei secunde.

UPDATE 18:37: Final de primă repriză! Primele 45 de minute ale partidei au fost foarte echilibrate iar cele două echipe se vor întoarce la vestiare cu o remiză albă pe tabelă.

UPDATE 17:55 Start de partidă! Meciul a fost întârziat cu aproximativ 21 minute.

FC Bihor - CSM Reșița 1-3

Minutul 87: GOOL Reșița! Cireașa de pe tort a fost pusă! Mihai Dolghi a fixat tabela la scorul de 1-3.

Minutul 80: GOOL Reșița! RE-MON-TA-DA! Andrei Lascu înscrie și întoarce soarta partidei.

Minutul 74: GOOL Reșița! Marius Ciociu restabilește egalitatea pe tabelă!

Minutul 27 GOOOL Bihor! Andreas Chirițoiu a deschis scorul pentru bihoreni!

Minutul 10: Bihorenii au avut prima ocazie a meciului! Sergiu Jurj a trimis de la distanță, într-o tentativă de a îl loba pe portarul oaspeților. Execuția a fost lipsită de precizie și mingea a trecut peste poartă.

Start de partidă!

Minaur Baia Mare - Râmnicu Vâlcea 2-3

UPDATE 19:45: Final de meci! Formația din Baia Marea a reușit să restabilească egalitatea, printr-un gol înscris de Vitan în minutul 86c, dar bucuria avea să reziste doar două minute, întrucât Rusu avea să stabilească scorul de 2-3 în minutul 88.

UPDATE 18:55: Maramureșenii nu s-au lăsat mai prejos! Gol marcat în minutul 60 de către Minaur Baia Mare.

UPDATE 18:00: Vâlcenii au preluat controlul încă din prima repriză și i-au taxat pe maramureșeni. Au înscris în două rânduri, în minutele 20 și 28.

Start de meci!

Meciurile de azi din play-off-ul Cupei: vom avea cu siguranță o echipă din Liga 3 în grupe

Ora 17:00 FC Bihor (D2) - CSM Reșița (D2)

Ora 17:30 Sănătatea Cluj (D3) - AFC Câmpulung Muscel (D2)

Ora 17:30 Minaur Baia Mare (D3) - SCM Râmnicu Vâlcea (D3)

Ora 19:00 CSC Dumbrăvița (D2) - Petrolul Ploiești (D1)

Formatul Cupei României

Formatul Cupei României Betano prevede ca în faza play-off-ului să participe 32 de echipe, dintre care 24 de echipe calificate din turul anterior şi 8 echipe din Liga 1.

Cele opt echipe din primul eşalon sunt cele patru echipe clasate pe locurile 3-6 la finalul play-out-ului ediţiei anterioare de campionat, alături de cele două câştigătoare ale barajului de menţinere-promovare în Liga 1 şi cele două nou-promovate direct în actuala ediţie de campionat.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Bătaia de joc asupra echipei Corvinul Hunedoara continuă și în Cupă

După ce a primit vestea că NU are drept de promovare în Superligă, Corvinul Hunedoara, deși este deținătoarea Cupei României și a participat în această vară în preliminariile Europa League și Conference League (competiții în care a jucat în total 6 meciuri), trebuie să evolueze în două meciuri/tururi pentru a obține calificarea în grupele Cupei din acest sezon, fază în care, în schimb, intră direct jumătate dintre echipele din Superligă!

Echipa antrenată de Florin Maxim a trecut fără probleme în turul 3 de Viitorul Pandurii Târgu Jiu, scor 3-0, iar acum o va întâlni în play-off pe FC Argeș.