De ce a plecat Dorinel Munteanu la loviturile de departajare din finala Cupei României. Explicațiile tehnicianului

Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 16 Mai 2024, 09:57
Data actualizarii: Joi 16 Mai 2024, 10:14

Corvinul Hunedoara a cucerit în premieră Cupa României, după ce a învins-o pe Oţelul Galaţi cu scorul de 3-2, la loviturile de departajare.

După 90 de minute scorul a fost egal, 2-2, iar în cele două reprize de prelungiri nu s-a mai marcat.

Pe Stadionul Municipal din Sibiu cei care au deschis scorul au fost gălăţenii, în minutul 27, prin lovitura liberă executată perfect de Rusevic, la colţul lung.

Marius Coman a egalat pentru divizionara secundă în minutul 39. În partea secundă, Marcel Bîrsan a dictat penalty pentru un fault în careu asupra lui Bodişteanu şi Rusevic a transformat în minutul 58.  Antoniu Manolache a egalat cu un şut din marginea careului şapte minute mai târziu.

Dorinel Munteanu a venit cu explicații după finala Cupei României

Dorinel Munteanu, antrenorul celor de la Oțelul Galați, și-a pierdut răbdarea în timpul loviturilor de departajare și a fost surprins de camerele TV mergând spre vestiare înainte de penalty-ul executat de Joao Lameira. Înainte de final, s-a întors pe banca tehnică și a urmărit restul execuțiilor.

"Stau cam prost cu emoţiile, mi-am dorit foarte mult să câştig, pentru echipă. Am avut un sezon de excepţie, dar n-a fost să fie. Nu m-a surprins cu nimic, Corvinul are echipă bună. Jocul a fost echilibrat.

Este normal să fie tristeţe, dar ne bate la uşă barajul cu U Cluj, mai avem o şansă să mergem în Europa prin cele două meciuri. Vom face tot efortul ca jucătorii să-şi revină.

Tot Galaţiul suferă, dar acesta e fotbal. Trebuie să redresăm corabia cât mai repede, să privim înainte, să ne concentrăm la următorul joc", a declarat Dorinel Munteanu, la conferința de presă.