Florin Maxim a vorbit despre viitorul echipei, după succesul din Cupa României: "Știu care este situația"

Florin Maxim Corvinul Hunedoara Cupa Romaniei Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 16 Mai 2024, 00:04
Data actualizarii: Joi 16 Mai 2024, 00:10

Corvinul Hunedoara a cucerit în premieră Cupa României, după ce a învins-o pe Oţelul Galaţi cu scorul de 3-2, la loviturile de departajare.

După 90 de minute scorul a fost egal, 2-2, iar în cele două reprize de prelungiri nu s-a mai marcat.

Pe Stadionul Municipal din Sibiu cei care au deschis scorul au fost gălăţenii, în minutul 27, prin lovitura liberă executată perfect de Rusevic, la colţul lung.

Marius Coman a egalat pentru divizionara secundă în minutul 39. În partea secundă, Marcel Bîrsan a dictat penalty pentru un fault în careu asupra lui Bodişteanu şi Rusevic a transformat în minutul 58. Antoniu Manolache a egalat cu un şut din marginea careului şapte minute mai târziu.

Reacția lui Florin Maxim după succesul din Cupa României

Antrenorul celor de la Corvinul Hunedoara a vorbit despre importanța câștigării acestui trofeu, dar și despre viitorul echipei, în cupele europene

"Era singurul trofeu pe care puteam să punem mâna. Am simțit o energie pe tot parcursul acestei competiții, am simțit că este momentul nostru. Nu ne dădea nimeni nicio șansă cu Sepsi, cu CFR Cluj, la fel. A fost o presiune în momentul în care Voluntari a egalat.

Îmi place să cred că suntem o echipă echilibrată. Aceste momente așa se câștigă, să treci peste durere și să continui. Soarta a fost de partea noastră.

Încrederea pe care le-o acordăm jucătorilor. Simțeam că este momentul lui Lefter. A avut și el presiune, îl văd cât muncește la antrenamente. Oamenii au nevoie de acea energie și încredere.

Ne-am gândit la o listă cu jucătorii pe care îi putem aducem, pentru că nu avem un buget foarte mare. E frumos. Știu de la început care e situația, știu că nu putem întinde plapuma", a declarat Florin Maxim, la finalul partidei, la Digi Sport.