Rapid a făcut diferenţa în repriza secundă, când au marcat Alexandru Dobre (54), Borisav Burmaz (57) şi Clinton Njie (73). Gazdele au avut ocazii notabile prin Marius Tudorică (24, 50).
În semifinale, Rapid o va înfrunta pe FC Hermannstadt, care s-a impus, tot miercuri, cu 4-0 pe terenul formaţiei de eşalon secund CSM Reşiţa. Semifinalele sunt programate pe 23 aprilie.
Gestul făcut de Marius Șumudică la pauza meciului
Tehnicianul giuleștenilor a recunoscut că la pauza partidei de la Buzău a avut o reacție dură în vestiar, pentru a-și trezi jucătorii.
"(n.r. Ce înseamnă o intervenţie mai dură a antrenorului Marius Şumudică la pauză) Noroc că sticlele au fost de plastic. A avut efect şi eu aşa sunt. 2-3 minute calm, apoi mă transform. Nu m-am uitat ce aveam în cale. E o legătură strânsă între mine şi jucători. Prima repriză a fost dezastruoasă, nu am reuşit nimic.
Va trebui să realizăm prima victorie din cele 3 jocuri din play-off. Am avut ghnion până acum. Aş vrea să câştig meciul în prelungiri. Vreau să îmi surâdă Bunuţu", a explicat Marius Șumudică.
Viorel Moldovan a vorbit despre viitorul său în Giulești
Înțelegerea președintelui cu gruparea din Giulești expiră la finalul acestui sezon, iar Viorel Moldovan a oferit un răspuns enigmatic când a fost întrebat despre viitorul său.
"(n.r. Veți pleca de la Rapid la finalul sezonului?) Nu am ce să comentez, pentru că momentan sunt preşedintele în funcţie.Sunt concentrat pe ce am de făcut acum, la finalul sezonului. Contractul meu într-adevăr expiră la finalul stagiunii.
La meciul cu Buzăul, repriza a doua mai bună ca prima. Important e că ne-am îndeplinit obiectivul şi ne-am calificat în semifinale. Ăsta e un lucru foarte bun. Avem o semifinală în faţă.
Sperăm să ne calificăm în finală şi să câştigăm acest trofeu. E mult mai complicat câteodată. Ei se mobilizează foarte mult. A fost meciul vieţii în această seară (n.r. miercuri, 2 aprilie) şi au jucat foarte bine. A fost un meci foarte important pentru noi.
S-au văzut multe surprize în fotbal. Leverkusem a fost eliminată de o echipă de liga a treia, în Germania. Ne-am temut puţin de acest joc", a declarat oficialul rapidist, potrivit Digi Sport.