VIDEO EXCLUSIV E-MIL prezintă Pastila de Sport | Surpriză în lotul României pentru JO, ultimele noutăți de la Wimbledon și când revin în țară tricolorii de la EURO 2024

Data publicarii: Miercuri 03 Iulie 2024, 16:20
Data actualizarii: Miercuri 03 Iulie 2024, 16:32

Proiect unic în România: E-MIL prezintă Pastila de Sport.

Surpriză în lotul României pentru JO 2024

Play Swift cu noul Suzuki Swift!

Înotătoarea Rebecca Aimee Diaconescu a primit un bilet olimpic după alocarea unui loc de universalitate din partea Federaţiei Internaţionale de Înot. Rebecca va concura în proba de 200 metri liber de la Jocurile Olimpice din Paris.

Sportiva urmează tradiţia olimpică a mamei sale, Lorena Diaconescu făcând parte din ştafeta 4 x 200 m liber de la Jocurile Olimpice din Sydney, clasată pe locul 4. Rebecca este născută la Las Vegas şi este antrenată de mama sa. Lotul României a ajuns la 102 sportivi calificaţi la Jocurile Olimpice din Paris, competiție care debutează pe 26 iulie.

Ce fac tricolorele la Wimbledon 2024

Ana Bogdan a fost eliminată, marţi, în primul tur la Wimbledon, al treilea turneu de grand slam al anului. Bogdan a fost învinsă în runda inaugurală de sportiva spaniolă născută în Republica Moldova, Cristina Bucsa, scor 6-4, 4-6, 7-6.

Și Sorana Cîrstea a pierdut la Wimbledin. În primul tur al competiției de la All England Club, sportiva din Târgoviște, aflată pe locul 31 în topul mondial, a cedat surprinzător în fața britanicei Sonay Kartal, ocupanta locului 298 în ierarhia mondială. 3-6, 6-2, 6-0 a fost scorul partidei.

Anca Todoni a avut o performanță remarcabilă și a reușit să se califice în turul al doilea după ce a învins-o pe sârboaica Olga Danilovic cu 7-5, 6-1.

România, eliminată de la EURO 2024

România a pierdut scor 0-3 cu Olanda în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal din Germania. Toate reacțiile după meciul de la Munchen le puteți citi pe Sport.ro. Tot pe Sport.ro vedeți și cum arată tabloul sferturilor de finală ale turneului transmis de Pro TV, Pro Arena și VOYO. Tricolorii se întorc în țară în această seară, la 23:20, iar fanii sunt invitați de FRF la Centrul de la Mogoșoaia pentru a-i aștepta pe Iordănescu și elevii săi.