VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Albania - Spania 0-1! Victorie cu emoții pentru iberici

Albania EURO 2024 Spania EURO 2024
Data publicarii: Luni 24 Iunie 2024, 23:54
Data actualizarii: Luni 24 Iunie 2024, 23:57

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Albania - Spania 0-1

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 90+2: Ocazie Albania! Armando Broja s-a trezit cu mingea la picior în interiorul careului și trimite un şut spre poartă. David Raya reuşeşte o intervenție fantastică și respinge.

Minutul 64: Ocazie Albania! Un coleg l-a găsit pe Armando Broja dintr-o lovitură liberă, care trimite din prima. David Raya reușește o intervenție spectaculoasă.

Minutul 47: Ocazie Spania! Joselu primește o centrare în careu. Vârful încearcă o execuție pretențioasă și trimite puternic. Execuția trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 45: Arbitrul Glenn Nyberg a fluierat startul reprizei secunde!

Prima repriză

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 45: Ocazie Albania! Kristjan Asllani trimite un şut din prima de la marginea careului. Traiectoria era perfectă dar David Raya a fost pe poziție și a respins pericolul.

Minutul 13: GOOOOL Spania! Ferran Torres trimie la colțul stâng jos al porții, precis. Este 1-0!

Minutul 12:Joselu se înalță peste defensiva adversă pentru și trimite cu capul. Execuția este lipsită de precizie și trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 1: Start de partidă pe stadionul "Merkur Spiel-Arena" din Dusseldorf.

Echipele de start

Albania (4-2-3-1): Strakosha - Balliu, Ajeti, Djimsiti, Mitaj - Ramadani, Asllani - Asani, Laci, Bajrami - Manaj

Selecționer: Sylvinho

Spania (4-2-3-1): Raya - Navas, Vivian, Laporte, Grimaldo - Zubimendi, Merino - Torres, Olmo, Oyarzabal - Joselu

Selecționer: Luis de la Fuente

Calificată deja în optimile de finală, de pe prima poziție în grupă, Spania speră să obțină și cea de-a treia victorie la turneul final, în fața Albaniei.

Albania se duelează cu Spania pe Merkur Spiel-Arena din Dusseldorf. Italia (3 puncte), Albania și Croația (ambele 1 punct) luptă pentru locurile care asigură accederea în fazele eliminatorii.

În etapele precedente, Albania a remizat cu Croația (2-2) și a fost învinsă de Italia (1-2), însă păstrează șanse de calificare, cu o victorie și, în funcție și de rezultat partidei dintre Italia și Croația.

Lotul Albaniei pentru EURO 2024

PORTARI: Etrit Berisha (Empoli), Elhan Kastrati (Cittadella), Thomas Strakosha (Brentford)

FUNDAȘI: Arlind Ajeti (CFR Cluj), Naser Aliji (Voluntari), Iván Balliu (Rayo Vallecano), Berat Djimsiti (Atalanta), Elseid Hysaj (Lazio), Ardian Ismajli (Empoli), Marash Kumbulla (Sassuolo), Enea Mihaj (Famalicão), Mario Mitaj (Lokomotiv Moskva)

MIJLOCAȘI: Amir Abrashi (Grasshoppers), Kristjan Asllani (Inter), Nedim Bajrami (Sassuolo), Klaus Gjasula (Darmstadt), Qazim Laçi (Sparta Praha), Ylber Ramadani (Lecce), Taulant Seferi (Baniyas)

ATACANȚI: Jasir Asani (Gwangju), Medon Berisha (Lecce), Armando Broja (Fulham), Mirlind Daku (Rubin Kazan), Arbër Hoxha (Dinamo Zagreb), Rey Manaj (Sivasspor), Ernest Muçi (Beşiktaş)

Lotul Spaniei pentru EURO 2024

Portari: Unai Simon (Athletic Bilbao), Alex Remiro (Real Sociedad), David Raya (Arsenal).

Fundași: Jesus Navas (Sevilla), Dani Carvajal (Real Madrid), Robin Le Normand (Real Sociedad), Aymeric Laporte (Manchester City), Nacho Fernandez (Real Madrid), Dani Vivian (Athletic Bilbao), Alejandro Grimaldo (Leverkusen), Marc Cucurella (Chelsea).

Mijlocași: Martin Zubimendi (Real Sociedad), Rodri Hernandez (Manchester City), Mikel Merino (Real Sociedad), Fabian Ruiz (PSG), Pedri (Barcelona), Fermin Lopez (Barcelona), Alex Baena (Villarreal).

Atacanți: Lamine Yamal (Barcelona), Ferran Torres (Barcelona), Dani Olmo (Leipzig), Nico Williams (Athletic Bilbao), Ayoze Perez (Betis), Alvaro Morata (Atletico Madrid), Joselu (Real Madrid), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad).