Am aflat și a doua semifinală de la EURO 2024! Când se va disputa partida

Am aflat și a doua semifinală de la EURO 2024! Când se va disputa partida EURO 2024

Anglia – Olanda este cea de-a doua semifinală de la EURO 2024.

Anglia s-a impus în fața Elveției la loviturile de departajare, scor 1-1 (5-3 d.l.d.) și s-a calificat în ultimul act.

Anglia - Olanda, a doua semifinală de la EURO 2024

După o primă repriză fără șuturi pe spațiul porții, elvețienii au reușit să deschidă scorul în al doilea act, în minutul 75, prin Embolo. Saka a restabilit egalitatea în minutul 80 și a trimis meciul în prelungiri. Niciuna dintre echipe nu a reușit să marcheze în cele două reprize suplimentare, iar calificarea s-a decis la loviturile de departajare unde Anglia a avut câștig de cauză.

În cel de-al doilea meci al serii, Olanda a trecut de Turcia, scor 2-1. Turcii au deschis scorul prin Samet Akaydin în minutul 35, după o pasă de geniu a lui Arda Guler. Olandezii au restabilit egalitatea în minutul 70 prin Stefan de Vrij, iar echipa calificată s-a decis în urma autogolului lui Mert Muldur.

Semifinala dintre Anglia și Olanda se va disputa miercuri, 10 iulie, de la 22:00, la Dortmund.

• În prima semifinală, se vor înfrunta Spania și Franța. Partida este programată marți, pe 9 iulie, la Munchen.

VIDEO Rezumatul meciului Anglia - Elveția 1-1 (5-3 d.l.d.)