VIDEO Amicale înainte de EURO 2024: Portugalia o comite acasă în fața Croației, Serbia face instrucție în Suedia, Ungaria se distrează cu Israel!

Nationala Portugaliei Cristiano Ronaldo Luka Modric nationala Croatiei Pepe EURO 2024
Data publicarii: Duminica 09 Iunie 2024, 08:16
Data actualizarii: Duminica 09 Iunie 2024, 08:18

Campionatul European din Germania este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Echipa naţională a Portugaliei a pierdut sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-2, în faţa naţionalei Croaţiei, într-un meci amical.

Cristiano Ronaldo și veteranul Pepe nu au jucat pentru lusitani, ambii rămânând pe banca de rezerve.

Luka Modric, la datorie în Portugalia - Croația 1-2

Croaţia a deschis scorul repede, în minutul 8, din penalty: Vitinha l-a faultat pe Kovacic în careu, şi Luka Modric a transformat.

La pauză, selecţionerul lusitan Roberto Martinez a efectuat patru schimbări şi Diogo Jota a înscris la numai patru minute după ce a intrat pe teren, egalând la 1.

A venit rândul lui Zlatko Dalic să efectueze trei schimbări în același timp, iar în minutul 56 Ante Budimir a înscris golul victoriei pentru oaspeţi.

Rezultate înregistrate sâmbătă în meciurile amicale

Slovenia – Bulgaria 1-1 (Sporar 14 / Despodov 4 - din penalty)

Letonia – Lituania 0-2 (Kucys 48, Dolznikov 71)

Suedia – Serbia 0-3 (S. Milinkovic-Savic 18, Mitrovic 60, Tadic 70)

Moldova – Cipru 3-2 (Moţpan 44, Stînă 71, Bogaciuc 78 / D. Spoljaric 51, Pittas 53)

Elveţia – Austria 1-1 (Widmer 26 / Baumgartner 5)

Estonia – Insulele Feroe 4-1 (A. Tamm 43, Anier 50, Tur 82, Kuraksin 88 / Knudsen 24)

Ungaria – Israel 3-0 (Sallai 11, B. Varga 19, 22)

Portugalia – Croaţia 1-2 (Diogo Jota 48 / Modric 8 - din penalty, Budimir 65)

Danemarca – Norvegia 3-1 (Hojbjerg 12, Vestergaard 21, Poulsen 90 / Haaland 72) news.ro