VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Anglia – Slovacia 2-1. Englezii au evitat o rușine de proporții și s-au calificat în ”sferturi”

EURO 2024 Anglia Slovacia EURO 2024
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 21:35
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 21:41

Slovacia a pierdut cu scorul de 1-2 în fața Angliei în optimile de finală ale EURO 2024, iar britanicii s-au calificat în ”sferturi”.

Reprezentativa pregătită de Gareth Southgate a avut o primă repriză de coșmar. Englezilor nu le-a ieșit nimic, iar slovacii au profitat de acest lucru la maximum. După câteva faze la care au pus în pericol poarta lui Jordan Pickford, Slovacia a deschis scorul în minutul 25 prin Schranz, care a înscris cu un șut frumos din careu.

Anglia merge în sferturile de finală ale EURO 2024

Englezii au început mai bine a doua repriză, iar Phil Foden a reușit să trimită balonul în poarta lui Martin Dubravka după doar cinci minute, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Slovacii au dat replica după câteva minute, când Strelec a fost aproape să înscrie de la jumătatea terenului.

Totul indica spre o victorie istorică a Slovaciei, dar Jude Bellingham a restabilit egalitatea în prelungiri, cu o ”foarfecă” superbă din careu.

Imediat după startul celor două reprize de prelungiri, Harry Kane a înscris cu capul după o centrare a lui Toney, iar Anglia a trecut în avantaj pe tabelă. Slovacii au încercat să restabilească egalitatea și să trimită jocul la loviturile de departajare, însă fără succes.

Anglia - Slovacia 2-1

Min. 120+2: Final de meci!

Min. 111: Ocazie Slovacia! Tupta trimite la poartă din lovitură liberă, dar mingea trece puțin peste transversală.

Min. 105: Ocazie Slovacia! Pekarik ajunge la o centrare trimisă în careul englezilor, dar lovește mingea cu genunchiul și trimite puțin peste poartă.

Min. 92: GOOOOL ANGLIA! Toney centrează perfect în careul slovacilor, iar Kane trimite cu capul pentru 2-1.

Încep cele două reprize de prelungiri!

Min. 90+5: GOOOOL ANGLIA! Jude Bellingham are o execuție superbă la un corner și îl învinge pe Dubravka. Jocul merge în prelungiri.

Min. 81: Ocazie Anglia! Declan Rice șutează puternic din afara careului, dar nimerește bara din stânga lui Dubravka. Mingea sare la Harry Kane, care trimite din prima peste poartă.

Min. 78: Ocazie Anglia! Foden centrează din lovitură liberă, dar Harry Kane trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 55: Ocazie Slovacia! Strelec îl surprinde pe Pickford ieșit mult din poartă și șutează de la jumătatea terenului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 50: Gol anulat Anglia! Kane îl găsește foarte bine în careu pe Trippier, acesta îi pasează în fața porții pe Phil Foden, care trimite în poarta goală. Reușita lui Foden este anulat pentru ofsaid.

Min. 45+3: Ocazie Anglia! Mainoo șutează din afara careului, dar mingea este deviată și iese în corner.

Min. 25: GOOOOL SLOVACIA! Schranz primește balonul în careul britanicilor din partea lui Strelec și trimite pe lângă Pickford.

Min. 12: Ocazie Slovacia! Haraslin pătrunde în careu și șutează la poarta englezilor, Guehi alunecă și deviază, balonul trece pe sub Pickford, dar Trippier degajează.

Min. 5: Ocazie Slovacia! Haraslin îi pasează în lateral lui Hancko, acesta șutează cu stângul, dar trimite câțiva centimetri pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul!

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Mainoo, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane

Rezerve: Ramsdale, Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Strelec, Haraslin

Rezerve: Rodak, Ravas, Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Bozenik, Tupta, Benes, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Sauer, Kosa

Deși Anglia a terminat pe primul loc în Grupa C, prestațiile lor din faza grupelor au fost sub așteptări iar aceastea au atras critici la adresa selecționerului Gareth Southgate. Acum, selecționata "Celor trei lei" se pregătește să întâlnească Slovacia în optimile de finală.

Anglia și Slovacia s-au întâlnit de șase ori de la începutul mileniului, iar bilanțul este net în favoarea englezilor, cu cinci victorii și un ega

Slovacia, deși outsider în acest meci, a demonstrat că poate surprinde. "Șoimii" au terminat pe locul al treilea în Grupa E, grupă în care au obținut o victorie impresionantă împotriva Belgiei, scor 1-0, în primul lor meci.

Doar unul dintre cele șase meciuri din faza grupelor la care au participat Anglia și Slovacia a avut peste 2,5 goluri, sugerând că meciul din optimile de finală ar putea fi unul strâns și tacticizat.

Lotul Angliei pentru EURO 2024

• PORTARI: Dean Henderson (Crystal Palace), Jordan Pickford (Everton), Aaron Ramsdale (Arsenal)
  • FUNDAȘI: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Lewis Dunk (Brighton), Joe Gomez (Liverpool), Marc Guéhi (Crystal Palace), Ezri Konsa (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle), Kyle Walker (Manchester City)
  • MIJLOCAȘI: Jude Bellingham (Real Madrid), Phil Foden (Manchester City), Conor Gallagher (Chelsea), Kobbie Mainoo (Manchester United), Cole Palmer (Chelsea), Declan Rice (Arsenal), Adam Wharton (Crystal Palace)
  • ATACANȚI: Jarrod Bowen (West Ham), Eberechi Eze (Crystal Palace), Anthony Gordon (Newcastle), Harry Kane (Bayern München), Bukayo Saka (Arsenal), Ivan Toney (Brentford), Ollie Watkins (Aston Villa)

Lotul Slovaciei pentru EURO 2024

• PORTARI: Martin Dúbravka (Newcastle), Henrich Ravas (New England), Marek Rodák (Fulham)
  • FUNDAȘI: Vernon De Marco (Hatta), Norbert Gyömbér (Salernitana), Dávid Hancko (Feyenoord), Sebastián Kóša (Spartak Trnava), Adam Obert (Cagliari), Peter Pekarík (Hertha Berlin), Milan Škriniar (Paris), Denis Vavro (Copenhagen)
  • MIJLOCAȘI: László Bénes (Hamburg), Matúš Bero (Bochum), Ondrej Duda (Hellas Verona), Patrik Hrošovský (Genk), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Stanislav Lobotka (Napoli), Tomáš Rigo (Ostrava)
  • ATACANȚI: Róbert Boženík (Boavista), Dávid Ďuriš (Ascoli), Lukáš Haraslín (Sparta Praha), Leo Sauer (Feyenoord), Ivan Schranz (Slavia Praha), David Strelec (Slovan Bratislava), Tomáš Suslov (Verona), Ľubomír Tupta (Slovan Liberec)