VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Anglia - Slovenia 0-0: Ambele formații avansează în optimi! Meciul a fost în direct pe PRO TV și VOYO

EURO 2024 campionatul european EURO 2024
Data publicarii: Marti 25 Iunie 2024, 23:51
Data actualizarii: Miercuri 26 Iunie 2024, 00:03

Anglia și Slovenia se întâlnesc în ultima etapă din Grupa C a EURO 2024, marți, 25 iunie, de la ora 22:00, în direct la PRO TV și pe VOYO.

Anglia - Slovenia 0-0

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 92: Ocazie Anglia! Cole Palmer trece de doi adversari și șutează puternic pe jos de la distanță. Portarul respinge fără probleme.

Minutul 75: Ocazie Anglia! Declan Rice trimitre o 'torpilă' de la o distanță considerabilă. Execuția trece pe lângă bara din dreapta.

A început repriza secundă!

Minutul 45: Final de primă repriză!

Minutul 35: Ocazie Anglia! Phil Foden trimite o execuție din lovitură liberă, spre vinclul stâng. Jan Oblak intervine superb și elimină orice pericol.

Minutul 20: Gol anulat pentru Anglia! Bukayo Saka a fost găsit în 'gura porții' de către un coechipier. Winger-ul marchează, dar execuția a fost anulată pentru offside.

Minutul 1: Arbitrul Clement Turpin a fluierat startul partidei!

Echipele de start

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Gallagher, Rice - Saka, Bellingham, Foden - Kane

Rezerve: Ramsdale, Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton, Mainoo

Selecționer: Gareth Southgate

Slovenia: Oblak - Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza - Stojanovic, Cerin, Elsnik, Mlakar - Sporar, Sesko

Rezerve: Belec, Vekić, Balkovec, Blažič, G. Stanković, Verbič, Lovrić,

Kurtić, Horvat, Vipotnik, Celar, Brekalo, Žugelj, Zeljković, Iličić

Selecționer: Matjaz Kek

După o victorie strânsă în meciul de deschidere contra Serbiei, Anglia a fost neconvingătoare împotriva Danemarcei și, probabil, ar putea fi considerată norocoasă că a plecat de pe stadionul din Frankfurt cu un punct.

Cu toate acestea, echipa lui Gareth Southgate este încă într-o poziție bună pentru a merge mai departe în optimile de finală, iar portarul Jordan Pickford a îndemnat la calm: "Am fi putut juca mai bine în meciul (n.r - împotriva Danemarcei), dar încă suntem în fruntea grupei, este încă în mâinile noastre prima poziție, așa că nu e nici o grijă și nici o panică."

Englezii sunt favoriți

Englezii vor da un test dur împotriva Sloveniei, care este neînvinsă în ultimele opt meciuri, inclusiv amicale, și a remizat ambele meciuri de până acum la acest turneu final, împotriva Danemarcei și Serbiei. La ultimul meci, victoria le-a fost smulsă din mâini de golul lui Luka Jović în minutul 95. Selecționerul Matjaž Kek s-a arătat încrezător înaintea meciului cu Anglia, spunând: "Sunt favoriți clari, dar la fel au fost și danezii și sârbii".

Anglia - Slovenia, echipele probabile

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Guéhi, Trippier; Gallagher, Bellingham, Rice; Foden, Kane, Saka;

Slovenia: Oblak; Karničnik, Drkušić, Bijol, Janža; Stojanović, Elšnik, Gnezda Čerin, Mlakar; Šporar, Šeško;

Campionatul European din Germania 2024 se va disputa în perioada 14 iunie - 14 iulie și va fi transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.