Ar trebui să ne îngrijorăm! Slovacia și-a zdrobit adversarul în cel de-al doilea amical disputat înainte de EURO 2024

EURO 2024 Romania Slovacia EURO 2024 Ondrej Duda (Slovacia) / Foto - Getty Images
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 09 Iunie 2024, 23:44
Data actualizarii: Duminica 09 Iunie 2024, 23:44

EURO 2024 va fi transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO.

Slovacia - Țara Galilor 4-0, într-un meci amical înainte de EURO 2024

Echipa naţională a Slovaciei a învins sâmbătă seara, acasă, pe stadionul "City Arena Trnava", scor 4-0, echipa naţională a Tării Galilor, în cel de-al doilea meci amical susținut înainte de Campionatul European din Germania.

Cu toate că prima repriză a fost foarte echilibrată, slovacii au reușit să deschisă scorul în minutul 45, prin veteranul Juraj Kucka.

• Ondrej Duda (Slovacia) / Foto - Getty Images

În repriza a doua, Robert Bozenik s-a alăturat pe tabelă, în minutul 56. După o mare eroare în defensivă, Ethan Ampadu, fundașul central trecut pe la Chelsea, actualmente legitimat la Leeds, s-a alăturat marcatorilor, după un autogol în minutul 60.

Tabela a fost închisă în minutul 90+1, când o minge l-a găsit pe Laszlo Benes, atacantul celor de la Hamburg. Slovacul nu a ezitat și l-a taxat pe Danny Ward, portarul galezilor.

România şi Slovacia se vor confrunta la EURO 2024 miercuri, 26 iunie, la Frankfurt. Slovacia va debuta contra Belgiei, pe 17 iunie (tot la Frankfurt).

• 26 iunie, ora 19:00: Belgia vs. Ucraina, Stuttgart

EURO 2024 va fi transmis în exclusivitate în România de PRO TV, PRO ARENA și VOYO, începând cu 14 iunie. Cele mai importante momente ale competiției vor fi disponibile și pe site-ul SPORT.RO, ceea ce va oferi fanilor posibilitatea de a urmări toate fazele importante ale turneului.

Lotul final al Slovaciei pentru EURO 2024

• Portari: Martin Dúbravka (Newcastle), Marek Rodák (Fulham), Henrich Ravas (New England Revolution).
  • Fundaşi: Peter Pekarík (Hertha Berlin), Norbert Gyömbér (Salernitana), Denis Vavro (FC Copenhaga), Milan Škriniar (Paris Saint-Germain), Adam Obert (Cagliari), Dávid Hancko (Feyenoord), Vernon De Marco (Hatta Club), Sebastián Kóša (Spartak Trnava).
  • Mijlocaşi: Matúš Bero (Bochum), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Tomáš Rigo (Baník Ostrava), Patrik Hrošovský (Genk), Stanislav Lobotka (Napoli), Ondrej Duda (Hellas Verona), László Bénes (Hamburg).
  • Atacanţi: Dávid Duriš (Ascoli), Tomáš Suslov (Hellas Verona), Ivan Schranz (Slavia Praga), Róbert Boženík (Boavista), David Strelec (Slovan Bratislava), Lubomír Tupta (Slovan Liberec), Leo Sauer (Feyenoord), Lukáš Haraslín (Sparta Praga).