VIDEO EXCLUSIV Așa tată, așa fiu! Mikel Merino i-a copiat celebrarea tatălui său după golul decisiv împotriva Germaniei

Așa tată, așa fiu! Mikel Merino i-a copiat celebrarea tatălui său după golul decisiv împotriva Germaniei EURO 2024

Mikel Merino a adus un omagiu tatălui său, Angel, după ce a marcat golul decisiv pentru Spania în sferturile de finală ale EURO 2024 împotriva Germaniei.

Din articol

Mikel Merino a înscris printr-o lovitură de cap în minutul 119 al meciului și a distrus astfel speranțele Germaniei și a asigurat calificarea Spaniei în semifinale.

Bucuria spaniolilor a fost de înțeles, dar Merino a luat un moment pentru a recrea celebrarea consacrată a tatălui său la colțul terenului, într-un gest care a avut loc în același stadion acum 33 de ani.

Tatăl lui Merino, Angel, juca pentru Osasuna când a sărbătorit un gol în același mod la Stuttgart Arena în 1991.

Spania a devenit astfel prima semifinalistă a Campionatului European din Germania și o va întâlni pe selecționata Fraței, marți, de la ora 22:00, la Munchen, în direct pe PRO TV și VOYO.

Spania - Germania 2-1

Prima șansă importantă de gol a aparținut spaniolilor, încă din primul minut al înfruntării, dar Neuer a intervenit bine la șutul lui Pedri. Din păcate pentru Pedri, a fost scos din joc câteva minute mai târziu după un fault al lui Toni Kroos, care nu a primit nici măcar un cartonaș galben.

Spania a deschis scorul după pauză, în minutul 51, după o pasă excelentă trimisă de Lamine Yamal în careul advers și o finalizare precisă a lui Dani Olmo. Germanii au început să caute golul egalizator, dar acesta a venit abia în minutul 89, când Florian Wirtz a înscris din careu, după o recentrare bună a lui Kimmich.

Wirtz a fost aproape să înscrie și în prima repriză a prelungirilor, dar a șutat puțin pe lângă poartă de la marginea careului. Nemții au cerut penalty în a doua repriză a prelungirilor, după un henț în careu al lui Cucurella, dar Anthony Taylor a lăsat jocul să continue.

Când totul indica că meciul se va decide la loviturile de departajare, spaniolii au reușit să înscrie după o centrare perfectă a lui Dani Olmo și o deviere norocoasă a lui Mikel Merino, asigurându-și astfel un loc în semifinale.