VIDEO EXCLUSIV "Asta îmi doresc!". Florin Niță a stabilit obiectivul tricolorilor pentru meciul cu Slovacia

florin nita Belgia EURO 2024 Romania Slovacia EURO 2024
Data publicarii: Sambata 22 Iunie 2024, 23:58
Data actualizarii: Duminica 23 Iunie 2024, 00:08

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

În cel de-al doilea meci în grupa E, România a fost învinsă de Belgia, scor 0-2, însă rămâne lider, datorită golaverajului, toate cele patru formații având câte trei puncte.

Reacția lui Florin Niță, după Belgia - România 2-0

Cel mai bun jucător al României, care a avut parade spectaculoase pe parcursul partidei, a vorbit despre înfrângerea cu Belgia, dar și despre speranțele pentru calificarea în optimile de finală.

"Ne-am luptat de la egal la egal. Din păcate, ăsta e fotbalul. Au avut două ocazii, au dat două goluri. Mi-am făcut treaba.

Îmi doresc să ne montăm mult mai bine și, la final, să ieșim învingători. Asta îmi doresc! Ne-am dorit să facem acești spectatori fericiți, și pe cei de acasă. Atât s-a putut în această seară! Suntem optimiști!", a declarat Florin Niță, în exclusivitate pe PRO TV

Presa belgiană a reacționat după golul marcat de Youri Tielemans

Belgienii au reacționat imediat după golul marcat de Youri Tielemans. Jurnaliștii de la Sud Info au remarcat execuția mijlocașului, dar și contribuiția adusă la faza golului de Romelu Lukaku.

”Două minute au fost de ajuns pentru Diavolii Roșii să treacă în avantaj pe tabelă în meciul contra României, mulțumită lui Youri Tielemans.

Cu spatele la poartă, Romelu Lukaku i-a pasat lui Tielemans care se afla la marginea careului. Titularizat la acest meci, mijlocașul nu a ezitat nicio secundă înainte de a dezlănțui un șut care a cutremurat plasa. Este 1-0 după doar două minute.

Acest gol, marcat exact după 73 de secunde, este cel mai rapid gol din istoria Belgiei la un turneu final”, au scris belgienii de la sudinfo.be.