VIDEO EXCLUSIV "Basm. Furtuna de vară!" Ce a scris Bild după ce Germania a obținut calificarea în sferturile de finală

campionatul european Bild EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 00:56
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 01:03

Germania a obținut calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a trecut cu 2-0 de naționala Danemarcei.

Nemții se vor duela în sferturi cu învingătoarea meciului dintre Spania și Georgia, programat duminică, de la ora 22:00.

"Visul nostru de basm de vară continuă!

Naționala Germaniei este în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a câștigat în fața danezilor cu 2-0. Este prima noastră victorie într-un meci eliminatoriu de la sferturile de finală de la Euro 2016.

Acest tur de 16 a fost un basm cu furtună de vară – cu mult noroc de la VAR", au notat jurnaliștii de la Bild.

Germania - Danemarca, scor 2-0

Germania s-a calificat meritat în sferturile de finală, prin golurile marcate de Kai Havertz (53 - penalty), Jamal Musiala (68).

Nemții au pus astfel capăt unei serii negre de eliminări premature la turneele finale, după faza grupelor la Cupele Mondiale din 2018 şi 2022 sau în optimi la EURO 2020.

Julian Nagelsmann a devenit cel mai tânăr selecţioner la un meci din faza eliminatorie a EURO, la 36 de ani şi 342 de zile, depăşindu-l pe olandezul Frank Rijkaard (37 de ani şi 269 de zile la EURO 2000).

Neuer a devenit jucătorul german cu cele mai multe apariţii la EURO, 19, depăşindu-l pe Bastian Schweinsteiger.