VIDEO EXCLUSIV Cătălin Munteanu a fost invitat special la emisiunea Emoții Europene (Sport.ro și VOYO)

Data publicarii: Luni 03 Iunie 2024, 09:57
Data actualizarii: Luni 03 Iunie 2024, 13:51

Fostul internațional român Cătălin Munteanu a fost invitatul lui Cătălin Oprișan la emisiunea Emoții Europene.

Cu 17 meciuri sub tricolor, Cătălin Munteanu a marcat pentru România în preliminariile pentru EURO 2000, în partida cu Liechtenstein, câștigată clar de ”Tricolori” cu scorul de 7-0.

Atunci, Gică Popescu a deschis scorul în minutul 18, iar Cătălin Munteanu a dublat avantajul României în minutul 30. Adrian Ilie a reușit un hat-trick (minutele 32, 45 și 53), iar pe lista marcatorilor și-a făcut apariția în minutul 56 și Viorel Moldovan. Scorul final a fost stabilit în minutul 60 după autogolul lui Modestus Haas.

La EURO 2000, naționala României s-a calificat în sferturile de finală de pe a doua poziție în Grupa A, din care mai făceau parte Portugalia, care a încheiat pe primul loc în grupă, Anglia și Germania. Tricolorii pierdeau atunci în fața Portugaliei, scor 0-1, remizau cu Germania, scor 1-1 (’28 Scholl / ’5 Moldovan) și o învingeau pe Anglia, scor 3-2 (’22 Chivu, ’48 D. Munteanu, ’89P. Ganea).

România a fost eliminată în sferturile de finală de către Italia, după un 0-2 în care au marcat pentru italieni Francesco Totti (minutul 33) și Inzaghi (minutul 43).

Cătălin Munteanu retrăiește emoțiile de la EURO 2000 la Emoții Europene, emisiune susținută de Casa Pariurilor.

În perioada 29 mai - 13 iunie, cu excepția zilelor de week-end, suporterii vor avea parte de o emisiune specială, care va aduce în prim-plan povești și amintiri deosebite de la Campionatele Europene, ale unor nume importante din fotbalul românesc și nu numai.

Timp de o oră, de la 11:00, în exclusivitate pe SPORT.RO și VOYO, un invitat special va vorbi despre momente importante de la turneele finale continentale.

Campionatul European din Germania 2024 se vede în exclusivitate la PRO TV, PRO ARENA și VOYO, începând cu 14 iunie. Cele mai tari faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.