Ce a făcut Belgia în cel de-al doilea amical disputat înainte de EURO 2024 + un jucător important s-a accidentat

Belgia EURO 2024 Luxemburg meci amical EURO 2024
Data publicarii: Sambata 08 Iunie 2024, 23:29
Data actualizarii: Sambata 08 Iunie 2024, 23:29

EURO 2024 începe pe 14 iunie și este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO.

Echipa naţională a Belgiei a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-0, echipa naţională a Luxemburgului, în cel de-al doilea meci amical susținut înainte de EURO 2024.

La Bruxelles, Domenico Tedesco a fost nevoit să schimbe încă din minutul 16, când Thomas Meunier, titular în defensiva gazdelor, a ieşit accidentat, acuzând o întindere musculară.

Belgienii au deschis scorul relativ târziu, în minutul 42, prin Romelu Lukaku, din penalty, iar la pauză au intrat cu avantaj minim.

În partea secundă, Romelu Lukaku a reuşit dubla, în minutul 57, iar Leandro Trossard a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 81.

România şi Belgia se vor înfrunta la EURO 2024 în data de 22 iunie, la Koln. Belgia va debuta contra Slovaciei, pe 17 iunie (la Frankfurt), ultimul său meci din grupă fiind împotriva Ucrainei,

Lotul final al Belgiei pentru EURO 2024

Portari: Koen Casteels (VfL Wolfsburg), Thomas Kaminski (Luton Town), Matz Sels (Nottingham Forest)

Fundași: Timothy Castagne (Fulham), Maxim De Cuyper (Club Brugge), Zeno Debast (Anderlecht), Wout Faes (Leicester), Thomas Meunier (Trabzonspor), Jan Vertonghen (Anderlecht), Arthur Theate (Rennes), Axel Witsel (Atletico Madrid)

Mijlocași: Yannick Carrasco (Al-Shabab), Kevin De Bruyne (Manchester City), Orel Mangala (Lyon), Amadou Onana (Everton), Youri Tielemans (Aston Villa), Arthur Vermeeren (Atlético Madrid), Aster Vranckx (Wolfsburg)

Atacanți: Johan Bakayoko (PSV Eindhoven), Charles De Ketelaere (Atalanta), Jeremy Doku (Manchester City), Romelu Lukaku (AS Roma), Dodi Lukebakio (Sevilla), Lois Openda (RB Leipzig), Leandro Trossard (Arsenal)