Cel mai emoționant moment al lui Denis Drăguș de la EURO 2024: ”Am plâns alături de familie”

denis dragus EURO 2024 Romania EURO 2024
Data publicarii: Vineri 05 Iulie 2024, 21:29
Data actualizarii: Vineri 05 Iulie 2024, 21:28

Denis Drăguș a fost titular în toate cele patru jocuri ale României de la EURO 2024.

Naționala României a ajuns până în optimile turneului final din Germania, televizat la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO. Tricolorii nu au putut trece de Olanda, care a câștigat meciul de la Munchen, de pe ”Allianz Arena”, cu 3-0.

Într-o intervenție telefonică în direct la TV, Denis Drăguș, atacantul lui Edward Iordănescu de la prima reprezentativă, a ținut să puncteze că primul meci de la EURO - victoria cu Ucraina 3-0 - a fost de o încărcătură emoțională inimaginabilă.

Fotbalistul a precizat că a plâns alături de familia sa și că l-au emoționat teribil imaginile cu suporterii României care au ieșit în stradă în orașele mari din țară.

”După primul meci a fost cel mai emoționant. Și înainte a fost un pic de tensiune. Cred că acolo ne-am descătușat. Am plâns alături de familie. Alături de suporteri. Am văzut imaginile cu suporterii care plângeau. Erau copleșiți de emoții.

Lucrurile astea ne-au marcat. Am avut pielea de găină, nu mă mai săturam. Stăteam și mă uitam pe toate imaginile. Câți oameni au ieșit în stradă pentru noi. Și cum a fost să simtă această bucurie. Și noi să simțim susținerea lor.

E ceva incredibil”, a spus Drăguș la DigiSport.

România - Olanda 0-3

Tricolorii au început în forță confruntarea de la Munchen, dar olandezii au fost mai eficienți. Cody Gakpo a deschis scorul în minutul 20, după ce l-a ridiculizat pe Andrei Rațiu și l-a învins pe Florin Niță cu un șut la colțul scurt.

În actul secund, jucătorul de la Liverpool l-a mai pus la punct o dată pe Florin Niță, dar reușita a fost invalidată de VAR, din cauza unei poziții de ofsaid.

Spre final, olandezii au turat motoarele și au marcat de două ori în 10 minute. Malen majorat diferența în minutul 83, după o acțiune pe cont propriu a lui Cody Gakpo, ca același Malen să închidă tabela de marcaj la 3-0, în 90+3.