EXCLUSIV Chipciu, dezamăgit de o națională importantă de la EURO: ”Joc modest, nu mi-a plăcut”

Alexandru Chipciu EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Marti 25 Iunie 2024, 00:32
Data actualizarii: Marti 25 Iunie 2024, 00:38

Alexandru Chipciu nu a fost convins de o națională importantă la EURO 2024, chiar dacă luni seară s-a calificat în optimile turneului final.

Mijlocașul celor de la Universitatea Cluj a fost invitat în emisiunea Studio EURO 2024, de la Pro TV, după partidele disputate luni la EURO. Una din ele a fost întâlnirea Croația – Italia, când naționala din ”Cizmă” a punctat la ultima fază, s-a terminat jocul 1-1, iar astfel va întâlni Elveția în optimi.

Chipciu a declarat că Italia nu l-a convins până acum că poate avea un turneu final solid, de la care să spere la o evoluție în care să ajungă departe în fazele eliminatorii ale Campionatului European din Germania.

Italia nu l-a convins pe Alex Chipciu

Altfel, Elveția are șanse să treacă de Italia și să acceadă în sferturile de finală. Să nu uităm că naționala din ”Țara Cantoanelor” a fost în grupă cu România în preliminariile EURO.

”Se poate întâmpla orice de acum, în optimile de finală, pentru că Elveția este o echipă bună la turneul final. Dacă România o întâlnea la EURO pe Elveția, nu știu dacă o învingea.

Mie, per total, Italia nu mi-a plăcut până acum la EURO, a avut un joc modest. Italia s-a adaptat după adversar în meciurile de până acum, nu mi-a plăcut!”, a transmis Alexandru Chipriu în emisiunea Studio EURO 2024, de la Pro TV!

Germania, Elveția și Italia, primele naționale care vor fi prezente în optimile EURO 2024

Primele echipe calificate în optimile EURO au fost Germania și Elveția, care au ocupat primele două locuri în Grupa A. Luni seară, Italia a obținut și ea biletul pentru prima rundă eliminatorie a turneului, grație unui gol marcat în minutele de prelungire ale meciului cu Croația. A marcat în minutul 90+8!

Într-un meci tensionat împotriva Croației, Italia a reușit obțină o remiză, scor 1-1, suficientă pentru a se clasa pe locul doi în grupă. Golul decisiv a fost marcat de Zaccagni în minutul 90+8, care le-a asigurat campionilor en-titre o calificare dramatică.

Astfel, Italia va întâlni Elveția în optimile de finală pe 29 iunie, de la ora 19:00.