Cine este Glenn Nyberg, arbitrul de la România - Ucraina. Thomas Tuchel l-a făcut praf în aprilie

Glenn Nyberg EURO 2024 Romania Thomas Tuchel Ucraina EURO 2024
Data publicarii: Sambata 15 Iunie 2024, 16:08
Data actualizarii: Sambata 15 Iunie 2024, 16:08
Suedezul Glenn Nyberg (35 de ani) a fost delegat de UEFA la meciul România - Ucraina, din grupa E de la EURO 2024. Partida se joacă la Munchen, luni, de la ora 16:00, în direct pe PRO TV și VOYO.

Glenn Nyberg va fi ajutat la cele două linii de suedezii Mahbod Beigi și Andreas Söderqvist, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat norvegianul Espen Eskås. În camera VAR se vor afla olandezii Rob Dieperink și Pol van Boekel, dar și francezul Jérôme Brisard.

Cine este Glenn Nyberg, arbitrul de la România - Ucraina

Glenn Nyberg are 35 de ani și a intrat pe lista FIFA în 2016. Suedezul a mai arbitrat naționala României o singură dată, în septembrie 2020, la victoria tricolorilor cu Austria (3-2), din Liga Națiunilor. Tot în 2020, dar în octombrie, Nyberg a fost la centru în duelul CFR Cluj - Young Boys (1-1), din Europa League.

În sezonul 2023/2024, Glenn Nyberg a arbitrat cinci partide din UEFA Champions League, patru în grupe și sfertul de finală dintre Arsenal și Bayern Munchen, scor 2-2. La duelurile din UCL se mai adaugă două partide din Europa League (AEK Atena - Olympique Marseille 0-2 și Slavia Praga - AC Milan 1-3), dar și una din Conference League (Olympiacos - Ferencvaros 1-0).

• Glen Nyberg a fost arbitru de rezervă la finala Conference League din acest an, Olympiacos - Fiorentina 1-0.
  • Tatăl lui Glenn Nyberg a fost și el arbitru, însă de linie. Acesta a oficial partide din campionatul Suediei și s-a aflat, de asemenea, pe lista FIFA.

Glenn Nyberg, criticat dur de Thomas Tuchel în aprilie

Glenn Nyberg a fost aspru criticat de Thomas Tuchel după meciul din aprilie dintre Arsenal și Bayern Munchen, scor 2-2, în turul sferturile de finală UCL. În minutul 66 al partidei de pe Emirates, David Raya, goalkeeper-ul londonezilor, a executat un aut de poartă trimițând o pasă către coechipierul Gabriel, care a luat mingea în mână pentru a repune el mingea în joc.

În ciuda protestelor vehemente ale jucătorilor lui Bayern, care au solicitat henț la Gabriel și penalty pentru bavarezi, Glenn Nyberg nu a acordat nimic, lăsând jocul să cotinue.

"Din punctul meu de vedere și din punctul nostru de vedere, arbitrul a comis o eroare majoră pentru că nu a dictat penalty pentru henț. Știu că este o situație bizară, dar jucătorul a pus mingea jos, arbitrul a fluierat, portarul a pasat, iar fundașul a luat mingea în mână.

Ce ne-a enervat cel mai tare a fost explicația arbitrului. Le-a spus jucătorilor noștri că a fost vorba de o greșeală de copii și că nu va da un astfel de penalty într-un sfert de finală. Este o explicație oribilă. Oribilă! E vorba de un henț, nu contează că e o eroare de copii sau de adulți. Suntem furioși pentru că a fost vorba de o mare eroare împotriva noastră", declara Thomas Tuchel, la momentul respectiv.