Cine transmite Spania – Anglia, finala EURO 2024. Când se joacă și cum poți vedea online cel mai tare meci de la EURO EURO 2024

Spania – Anglia este marea finală de la EURO 2024. Meciul se va juca duminică, 14 iulie, la Berlin și va fi transmis în direct pe PRO TV și pe VOYO și LIVE TEXT pe sport.ro.

Spania și Anglia se vor confrunta în finala EURO 2024, după ce au obținut victorii dramatice în semifinalele turneului. "Furia Roja" a învins Franța cu scorul de 2-1, în timp ce Anglia a trecut de Olanda cu același scor.

Finala EURO 2024 se joacă duminică, 14 iulie, de la ora 22:00 pe Olympiastadion din Berlin și este transmisă pe PRO TV. Meciul poate fi văzut live online, exclusiv în România, pe VOYO și live text, plus video cu cele mai importante faze pe SPORT.RO.

Cum a ajuns Spania în finala EURO 2024

Spania a ajuns în finală după ce a învins Franța în prima semifinală. francezii au deschis scorul prin Kolo Muani, care a înscris cu capul după o centrare perfectă de la Kylian Mbappe. Totuși, spaniolii au reușit să egaleze rapid prin Lamine Yamal, care a marcat un gol spectaculos. Dani Olmo a adus victoria echipei sale cu un gol decisiv înainte de pauză, stabilind astfel scorul final de 2-1.

Cum a ajuns Anglia în finala EURO 2024

În cealaltă semifinală Anglia s-a impus cu 2-1 în fața Olandei. „Portocala Mecanică” a început în forță și a deschis scorul prin Xavi Simons în minutul 7. Anglia a răspuns rapid, Harry Kane transformând un penalty controversat în minutul 18 pentru a restabili egalitatea. Meciul a fost intens și echilibrat până în ultimele momente. Calificarea Angliei a fost asigurată abia în prelungiri, când Ollie Watkins a marcat un gol spectaculos din unghi, în minutul 90+1, învingându-l pe portarul olandez Bart Verbruggen.

Spania – Anglia finala EURO 2024

Așteptările sunt mari pentru această finală, având în vedere performanțele ambelor echipe de-a lungul turneului. Spania, cu jocul său tehnic și creativ, va căuta să își impună stilul de posesie, în timp ce Anglia va miza pe forța sa ofensivă și determinarea jucătorilor cheie, precum Harry Kane și Ollie Watkins.

Anglia joacă a doua finală consecutivă, după ce la EURO 2020 a pierdut la loviturile de departajare în fața Italiei. Dacă vor reuși să învingă Spania, englezii vor deveni campioni europeni în premieră, ei neavând niciun trofeu în palmares.

Spania pe de altă parte, joacă pentru istorie și speră să devină naționala cu cele mai multe trofee din palmares. De-a lungul istoriei, Spania a jucat alte 4 finale de EURO și s-a impus în 3 dintre ele (1964, 2008 și 2012), fiind la egalitate cu Germania, în ceea ce privește numărul de titluri deținute. În cea de-a cincea finală disputată, Spania poate deveni singura națională cu 4 cupe europene.