EXCLUSIV Ciprian Marica a tras o singură concluzie după România - Olanda 0-3

Ciprian Marica Romania Romania - Olanda EURO 2024 Ciprian Marica / Foto: Captură PRO TV
Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 21:18
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 21:18

România părăsește Campionatul European din Germania în faza optimilor, după ce a pierdut cu 0-3 în fața Olandei.

Cody Gakpo a fost cel care a deschis scorul în minutul 20, după un șut la colțul scurt la care Florin Niță nu a putut să intervină. Același Cody Gakpo a ”construit” faza golului de 2-0 în minutul 83, după ce a pasat decisiv pentru reușita lui Donyell Malen.

Tot Malen a închis tabela în prelungiri, după ce a luat o acțiune pe cont propriu și a reușit ”dubla” cu un șut pe jos, care l-a lăsat fără replică pe Florin Niță.

Ciprian Marica: ”Suntem mult inferiori”

După meci, Ciprian Marica, fostul internațional, a tras o concluzie și a scos în evidență partea bună după parcursul impresionant al României de la acest turneu final.

„Cu toate astea, ne-am depășit cu multe așteptările. Pierdem în această seară împotriva Olandei, dar câștigăm o pagină în istoria fotbalului românesc. Am câștigat o Românie unită cum n-a fost de mult, românii au vibrat sub tricolor, lucru care nu s-a mai întâmplat de foarte mult timp.

Conform statisticilor, suntem mult inferiori. Au fost peste noi, au fost echipa mai bună. S-a văzut că băieții au avut emoții”, a spus Ciprian Marica, la PRO TV.

Ei au intrat în istorie! Așa a arătat lotul României la EURO 2024

PORTARI: Horațiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niță (Gaziantep), Ștefan Târnovanu (FCSB)

FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racovițan (Rakow), Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos)

MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB)

ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari)