EXCLUSIV Ciprian Marica a urmărit Portugalia - Franța și a tras concluzia: ”Nu a mai fost inspirat Duckadam al lor!” + ce spune despre CR7

Ciprian Marica a urmărit Portugalia - Franța și a tras concluzia: ”Nu a mai fost inspirat Duckadam al lor!” + ce spune despre CR7 EURO 2024

Portugalia - Franța s-a terminat 0-0 (3-5 d.l.d.).

Cele două reprezentative și-au dat întâlnire vineri seară la Hamburg, pe ”Volksparkstadion”. După 0-0 în 90 de minute, partida a intrat în prelungiri, dar tabela de marcaj a rămas nemodificată. Astfel, totul s-a dictat la loteria penalty-urilor unde, fără Kylian Mbappe, ieșit la pauza reprizelor de prelungiri, Franța s-a impus cu 5-3.

Ciprian Marica, fost internațional român, a fost prezent în studioul EURO 2024 de la Pro TV. A precizat că jocul francezilor nu a impresionat și l-a numit pe Diogo Costa ”Duckadam”, făcând referire la cele trei lovituri de departajare apărate de portar la loteria penalty-urilor din precedenta confruntare a lusitanilor.

”În primul rând, a fost un meci echilibrat. Camavinga, Kante și Tchouameni au închis bine. Giroud are 50 de goluri la națională și nu a apucat să joace! Ce să mai. Pot schimba oricând. Iese Muani, intră Thuram.

Are Franța de unde să aleagă și, totuși, nu impresionează! Accidentarea lui Mbappe care e importantă pentru Franța. Jocul francezilor ajunge mereu pe la Mbappe. Nu e nici el într-o formă prea bună.

De partea cealaltă, Cristiano Ronaldo a avut o ocazie fantastică la pasa lui Conceicao. În rest, loteria penalty-urilor... Nu a mai fost inspirat 'Duckadam' al lor (n.r. Diogo Costa). Puțin fotbal, ne așteptam la mai mult”, a spus Ciprian Marica la Pro TV.

Spania - Franța este prima semifinală de la EURO 2024. Campionatul European din Germania este transmis în direct la Pro TV, Pro Arena, dar și pe platforma VOYO.