VIDEO EXCLUSIV Ciprian Marica: "Dacă adversarul doarme, vine Gundogan și marchează!"

Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 21:15
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 21:41

Germania a învins Ungaria, scor 2-0, și e prima calificată în optimi la Europeanul transmis de ProTV, Pro Arena și VOYO.

Ciprian Marica, invitat la Studio EURO 2024, a scos în evidență lipsa de reacție a maghiarilor din meciul pierdut cu Germania, miercuri seara, în etapa a doua din faza grupelor la Campionatul European din Germania.

Dacă în prima repriză Ungaria a șutat de trei ori pe spațiul porții, în actul secund elevii italianului Marco Rossi nu le-au mai pus probleme jucătorilor germani.

Ciprian Marica, la Studio EURO 2024, după Germania - Ungaria 2-0

Marica, fost atacant în Bundesliga la VfB Stuttgart și Schalke, susține că Germania e o candidată serioadă la titlul european. Germania s-a calificat deja în optimi, 5-1 cu Scoția și 2-0 cu Ungaria.

"Germania arată bine, e o echipă solidă, a întâlnit un adversar care n-a pus mari probleme. Dac încerca Ungaria ceva în primă repriză... Gerrmania e echipa cu calitate, cu jucători combinativi, solizi, e o candidată serioasă la titlul european. Germania are și o bancă solidă.

Vedem golul doi al Germaniei - sigur că jocul așteaptă greșeala - e inadmisibil să nu te uiți după adversar, liber, liber Gundogan în mijlocul lor. Și calitatea lui că apare acolo, dă mingea în lateral și se duce acolo în fața porții. Dacă adversarul doarme, vine Gundogan și marchează. Ungaria a șutat de trei ori pe poartă în prima repriză, am zis "Mamă, să vezi ce fac!", a declarat Ciprian Marica, la Studio EURO 2024, emisiune difuzată de Pro Arena și VOYO.

În prima etapă, Germania a învins cu 5-1 Scoţiia. Miercuri, golurile au fost marcate de Musiala ’22 şi Gundogan ’67.

Germania: Neuer - Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt – Andrich (Can ’72), Kroos, Gündogan, Musiala (Fuhrich ’72), Wirtz (Sane ’58) – Havertz (Fullkrug ’58). Selecţioner: Julian Nagelsmann

Ungaria: Gulacsi - Fiola, Orban, M. Dardai – Bolla (M. Adam ’75), A. Nagy (Kleinheisler ’64), Schäfer, Kerkez (Z. Nagy ’75), Szoboszlai, Sallai (Csoboth ’87) – Varga (Gazdag ‘87). Selecţioner: Marco Rossi

Meciul a fost arbitrat de olandezul Danny Makkelie.

În aceeaşi grupă, de la ora 22.00 se va disputa partida Scoţia –Elveţia, la Koln.

VIDEO REZUMAT Germania - Ungaria 2-0