Cody Gakpo, omul meciului România - Olanda: "N-am avut deloc senzația că se va face 1-1"

Cody Gakpo Olanda Romania EURO 2024
Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 21:45
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 21:45

Cody Gakpo a fost desemnat omul meciului România - Olanda 0-3, din optimile de finală ale EURO 2024.

Olanda s-a impus după golurile lui Cody Gakpo (20') - șut din careu la colțul scurt - și Donyell Malen (83', 90+3), care a împins mingea în plasă după o pasă în fața porții a aceluiași Gakpo, iar ulterior a finalizat un contraatac.

Cody Gakpo, după România - Olanda 0-3: "Pe teren nu am avut deloc senzația că se va face 1-1"

Comisia Tehnică din cadrul UEFA l-a desemnat pe Cody Gakpo cel mai bun jucător al meciului. Extrema de la Liverpool a reușit un gol și un assist, iar la final a transmis că încă din minutul 20 olandezii au simțit că se vor califica în sferturi.

"Mă bucur că am deschis scorul atât de repede pentru că a dispărut tensiunea. Ne-am simțit în control. Pe teren nu am avut deloc senzația că se va face 1-1.

Am făcut un meci bun, am practicat un fotbal frumos în unele momente. A fost reacția potrivită după precedentul joc", a spus Cody Gakpo.

Partida s-a încheiat cu victoria clară a Olandei, 3-0. Naționala lui Ronald Koeman va înfrunta în sferturile de finală câștigătoarea din duelul Austria - Turcia.

VIDEO Edi Iordănescu: "În acest moment, cred că familia mea are nevoie mai mare nevoie de mine mai mult decât are echipa națională"