Cristi Chivu a analizat România - Olanda și a venit cu o ipoteză: ”Nu ar trebui să se întâmple lucrul ăsta”

Romania - Olanda cristi chivu EURO 2024 EURO 2024 Cristi Chivu
Data publicarii: Miercuri 03 Iulie 2024, 21:47
Data actualizarii: Miercuri 03 Iulie 2024, 21:54

România - Olanda s-a încheiat 0-3.

Cele două reprezentative și-au dat întâlnire marți seară la Munchen, pe ”Allianz Arena”, în optimile de finală ale Campionatului European din 2024, găzduit de Germania și televizat în România la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO.

Cristi Chivu, fost internațional român, a analizat confruntarea selecționatei lui Edward Iordănescu și a ținut să evidențieze că diferența dintre România și Olanda a fost făcută de numărul de prezențe ale ”Portocalei mecanice” la turneele finale UEFA.

• Cristi Chivu

Totuși, Chivu a precizat că tricolorii au făcut un turneu bun și că e lăudabil că au rezistat atât de mult în fața Olandei cu un singur gol primit în primul act al partidei de la Munchen.

”Ei sunt obișnuiți să joace așa. Noi nu știm cum să abordăm astfel de meciuri. Mai avem mult de muncă. Sper că vor urma mai multe prezențe la turnee finale. E bine ca fotbaliștii să devină idoli, mentori pentru copii. Nu vreau să intru în detalii despre cum a fost pregătit meciul.

Avem carențe mari din punct de vedere fizic. Ei joacă la fiecare doi ani la turnee finale. Asta s-a văzut și ieri. Noi am încercat să facem pressing. Din păcate, ne-au dat gol. Scade încrederea, entuziasmul. Nu ar trebui să se întâmple lucrul ăsta.

Adversarul începe să trăiască momentul favorabil. Am luat ultimele două goluri în ultimele minute. E lăudabil pentru că am rezistat. Chiar credeam că poate-poate dăm gol. A fost un turneu bun făcut”, a spus Cristi Chivu, potrivit DigiSport.

România - Olanda 0-3

Tricolorii au început în forță confruntarea de la Munchen, dar olandezii au fost mai eficienți. Cody Gakpo a deschis scorul în minutul 20, după ce l-a ridiculizat pe Andrei Rațiu și l-a învins pe Florin Niță cu un șut la colțul scurt.

În actul secund, jucătorul de la Liverpool l-a mai pus la punct o dată pe Florin Niță, dar reușita a fost invalidată de VAR, din cauza unei poziții de ofsaid.

Spre final, olandezii au turat motoarele și au marcat de două ori în 10 minute. Malen majorat diferența în minutul 83, după o acțiune pe cont propriu a lui Cody Gakpo, ca același Malen să închidă tabela de marcaj la 3-0, în 90+3.