VIDEO EXCLUSIV Cristi Pintea prezintă EURO FLASH. Analiza finalei Spania - Anglia 2-1

Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 13:15
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 16:32

Ultimul episod din seria EURO FLASH.

Bun găsit la EURO Flash, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024!

Iată că am ajuns și la ultimul meci al turneului final din Germania. Spania și Anglia se înfruntau pe Olympiastadion din Berlin pentru marele trofeu. Spania încerca să scrie istorie cu patru trofee câștigate, o premieră în fotbal, în timp ce Anglia era în căutarea primului.

Prima repriză a fost extrem de echilibrată, iar prima ocazie a meciului a aparținut Spaniei. Nico Williams a pătruns în viteză în careu, dar a fost blocat în ultimul moment de John Stones. Spuneam că prima parte a fost foarte strânsă, iar a doua ocazie a venit abia în minutul 44 și i-a aparținut Angliei. Șutul lui Harry Kane a fost oprit de Rodri la marginea careului. Acestea au fost singurele evenimente notabile din primele 45 de minute.

Partea secundă a început în forță, iar Spania a deschis scorul în minutul 47. Lamine Yamal l-a găsit excelent în careu pe Nico Williams, iar jucătorul spaniol nu a iertat și l-a învins pe Pickford. Tot Spania putea să își dubleze avantajul două minute mai târziu, dar execuția lui Dani Olmo nu a prins spațiul porții. Alvaro Morata a trecut și el pe lângă gol în minutul 55, când a trimis mingea pe lângă portarul englez, dar Stones a salvat. Un minut mai târziu, același Nico Williams putea să facă dubla, dar șutul trimis de el nu a găsit cadrul porții. Anglia a oferit prima replică a reprizei secunde abia în minutul 64. Jude Bellingham a driblat elegant doi adversari și a șutat puternic, dar mingea a trecut destul de departe de poarta lui Unai Simon. La doar două minute, Lamine Yamal a ratat oportunitatea de a încheia finala, însă șutul lui nu l-a învins pe Pickford. Cum ocaziile se răzbună des în fotbal, Anglia a reușit să egaleze în minutul 72. Jude Bellingham l-a servit pe Cole Palmer, iar englezul a reușit să îl învingă pe Unai Simon cu un șut tare, pe jos. Yamal a mai avut o ocazie importantă în minutul 82, dar același Pickford a fost din nou la post. Portarul englez nu a mai putut face nimic 4 minute mai târziu, când Oyarzabal a deviat în plasă mingea trimisă de Cucurella, iar spaniolii declanșau fiesta la Berlin. Petrecerea putea fi oprită în minutul 90. Anglia a avut o ocazie imensă, când Dani Olmo a reușit să respingă de pe linia porții și a salvat-o pe Spania.

Nu s-a mai întâmplat nimic până la final, iar Spania reușește să scrie istorie în Germania. Ibericii au cucerit pentru a 4-a oară trofeul EURO, o premieră în istoria fotbalului. Blestemul lui Harry Kane continuă și la națională, iar Anglia mai are de așteptat patru ani până la următoarea șansă de a câștiga trofeul.

Am ajuns la finalul Campionatului European din Germania, am avut o lună plină de fotbal la PRO TV, meciuri captivante, goluri spectaculoase și execuții surprinzătoare. Aici se încheie și rubrica EURO Flash, a fost o plăcere să prezint fiecare meci de la EURO. Ultima recomandare pentru voi este să vă bucurați în continuare de fotbal. Toate cele bune!