VIDEO EXCLUSIV Cristi Pintea prezintă EURO FLASH. Cronica meciului Spania - Franța 2-1

Bun găsit la EURO Flash, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024!

de Cristi Pintea

După două zile de pauză, iată că a venit și momentul primei semifinale de la Campionatul European din Germania. Seara de marți ne aducea super duelul dintre Spania și Franța, la Munchen.

Prima ocazie din meci i-a aparținut Spaniei. Lamine Yamal a centrat perfect în careu, dar Fabian Ruiz nu a reușit să trimită mingea pe poartă. După doar patru minute, Franța a reușit să deblocheze tabela. Mbappe a centrat excelent, Kolo Muani s-a desprins din marcajul fundașilor și făcea 1-0 pentru naționala cocoșului galic.

Tot Franța a fost mai periculoasă în minutul 19. Mbappe a șutat puternic de la marginea careului, dar mingea trimisă de el a fost blocată de defensiva Spaniei. Ibericii au reușit să revină în meci în minutul 21. Lamine Yamal, puștiul de numai 16 ani, a înscris cu un șut superb la vinclu. După numai patru minute, spaniolii întorceau scorul. Dani Olmo a driblat în careu și a tras la colțul lung. Kounde a încercat să respingă, dar nu a mai putut face nimic.

După pauză, spaniolii puteau să înscrie repede, dar Mike Maignan a ieșit din poartă și a reușit să îl blocheze pe Nico Williams. După acest moment, Franța a început să forțeze. În minutul 53, Tchouameni s-a înălțat în centrul careului, dar lovitura lui de cap nu l-a învins pe Unai Simon. Tot Simon s-a opus și la centrarea în forță a lui Ousmane Dembele.

Trei minute mai târziu, Upamecano s-a desprins din marcajul lui Nacho, dar lovitura lui de cap a fost imprecisă. A venit și rândul lui Theo Hernandez, dar șutul lui de la marginea careului a trecut mult peste. Spania a dat replica abia în minutul 81, când Lamine Yamal a tras puțin peste poarta lui Maignan. Cinci minute mai târziu, Mbappe a avut o ocazie imensă, însă execuția francezului a fost una dezamăgitoare.

Ultima oportunitate a Franței a venit în minutul 95, când lovitura de cap a lui Antoine Griezmann nu a atins ținta. A fost momentul în care francezii au fost copleșiți de emoții, iar fanii din tribune au izbucnit în lacrimi. Se termina 2-1 pentru Spania, prima echipă calificată în finala de la Berlin.

Astăzi vom afla care va fi adversara Spaniei din marea finală de pe 14 iunie. Singura recomandare pe care pot să o fac este cea de-a doua semifinală de la EURO. De la ora 22:00, pe PRO TV, Anglia se va duela cu Olanda.