VIDEO EXCLUSIV Cristi Pintea prezintă EURO FLASH. Totul despre ce s-a întâmplat în ultimele două meciuri din optimile EURO 2024

Data publicarii: Miercuri 03 Iulie 2024, 12:55
Data actualizarii: Miercuri 03 Iulie 2024, 12:57

EURO FLASH - 2 iulie 2024.

de Cristi Pintea

Bun găsit la EURO Flash, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024!

Ieri s-au încheiat optimile de finală de la Campionatul European din Germania și am aflat ultimele echipe care merg în sferturi. Haideți să vedem cum au arătat meciurile de marți.

De la ora 19:00, toate emoțiile erau concentrate pe ceea ce se întâmpla la Munchen. Am întâlnit Olanda pe stadionul unde am învins fără drept de apel Ucraina și meciul începea bine pentru noi. În minutul 2, Răzvan Marin a centrat periculos în careu, dar Ianis Hagi nu a ajuns la minge. În schimb, el s-a ales cu capul spart după duelul cu Dumfries. Tot România a fost mai periculoasă câteva minute mai târziu, dar șutul lui Dennis Man a trecut puțin peste poarta olandezilor. La prima ocazie din meci, Olanda a reușit să deschidă scorul.

Cody Gakpo l-a driblat pe Rațiu în careu și l-a învins pe Niță cu un șut la colțul scurt. Am asistat și la un moment de panică când Mogoș a fost izbit de același Dumfries. Fundașul a avut nevoie de îngrijiri medicale și nu a mai continuat partida. După pauză, Olanda s-a dezlănțuit și a urmat un lung șir de ocazii periculoase la poarta noastră. În minutul 58, căpitanul Virgil van Dijk a trimis o lovitură de cap după un corner, dar mingea a lovit bara. În decurs de trei minute, Niță a reușit să salveze de fiecare dată la șuturile trimise de Cody Gakpo. Olanda putea să se desprindă pe tabelă în minutul 63, dar golul aceluiași Gakpo a fost anulat pe motiv de offside.

Au urmat alte două ocazii mari ale olandezilor, dar Depay și Schouten au trimis de fiecare dată la câțiva centimetri de poartă. În cele din urmă, Olanda nu a mai ratat, iar în minutul 83 Malen a făcut 2-0 după o greșeală în defensiva României. Scorul final era stabilit tot de Malen zece minute mai târziu, când olandezul a plecat pe contraatac și l-a învins pe Niță. Olanda merge în sferturi, iar drumul României la EURO se oprește aici.

În a doua partidă a zilei, Austria și Turcia se întâlneau în ultima confruntare a optimilor. La prima fază a meciului, Turcia deschidea scorul. Demiral a reușit să trimită mingea sub bară din câțiva metri, după respingerea portarului Pents. Două minute mai târziu, Austria putea sa egaleze, dar șutul lui Baumgartner a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 25, tot Demiral putea să facă dubla pentru Turcia, însă lovitura lui de cap a trecut puțin peste bară. După pauză, Austria a ratat o șansă imensă prin Arnautovic.

Atacantul austriac nu a reușit să îl învingă pe Gunok din câțiva metri. Turcia și-a dublat avantajul în minutul 59, când același Demiral a înscris cu capul. Austria reușea, însă, să reducă din diferență câteva minute mai târziu. Gregoritch nu a mai ratat și lovitura lui de cap l-a învins pe portarul turc. Finalul a fost unul incendiar, deși a plouat torențial la Leipzig. În minutul 85, Austria a mai avut o șansă de egalare, dar Baumgartner a trimis cu capul peste poartă. În prelungiri, Turcia putea să dea lovitura finală, dar Yilmaz a ratat din poziție de 1 la 1 cu portarul Pents. Ocaziile se puteau răzbuna la ultima fază a meciului, dar portarul Mert Gunok s-a opus incredibil la mingea trimisă de Baumgartner. Se termina 2-1 și Turcia va întâlni Olanda în sferturile de la EURO.

Am încheiat și faza optimilor, iar acum avem tabloul complet pentru cele mai tari dueluri din sferturi. Din păcate, drumul României se oprește aici, dar suntem fericiți că am putut trăi din nou astfel de emoții.

Vor fi două zile de pauză la EURO, dar ne vom întoarce cu cele mai tari dueluri de la această competiție. Recomandarea mea pentru ziua de vineri este super meciul favoritelor la trofeu, Spania și Germania. De la ora 19:00, partida va fi la PRO TV. Bucurați-vă de fotbal!