Cristiano Ronaldo, făcut praf după debutul Portugaliei la EURO 2024: ”Nu mai este Ronaldo!”

Cristiano Ronaldo EURO 2024 Portugalia EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 17:26
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 17:26

Portugalia a debutat cu succes la EURO 2024. Lusitanii au reușit să o învingă pe Cehia cu scorul de 2-1.

După o primă repriză încheiată la egalitate, însă cu o Portugalia care a controlat jocul și a avut mai multe ocazii la poarta adversă, Cehia a deschis scorul în minutul 62, cu un șut senzațional al lui Provod.

Cristiano Ronaldo, criticat dur după debutul Portugaliei la EURO 2024

Din acel moment, portughezii au căutat golul egalizator. În cele din urmă, s-a făcut 1-1 în minutul 69, după un autogol al lui Hranac. Portughezii au avut un gol anulat pentru un ofsaid minuscul în minutul 87, însă Francisco Conceicao a reușit să marcheze golul victoriei în prelungiri.

Cristiano Ronaldo a fost integralist în partida disputată la Leipzig, însă cvintuplul câștigător al Balonului de Aur nu a reușit să iasă prea mult în evidență.

Richard Keys l-a criticat extrem de dur pe Cristiano Ronaldo după debutul lusitanilor la EURO 2024. Jurnalistul sportiv l-a acuzat pe starul ajuns la 39 de ani că nu mai depune suficient efort pe teren.

Știm cu toții că el a fost unul dintre cei mai buni jucători ai generației sale. Doar un singur jucător a fost capabil să îi fie egal sau poate a fost chiar mai bun. Acesta nu mai este Ronaldo. Este cale lungă până la acel Ronaldo.

Au fost momente în care l-am urmărit și m-am gândit că poate va merge la acest turneu final și îmi va dovedi exact contrariul, dar alergatul nu mai este prietenul său.

Alt lucru care mă deranjează este faptul că totul este bine că au fost convocați la turneul final. În minutul în care este scos de pe teren sau nu este titular, este o mare problemă. Sunt precum niște boxeri împotriva unor jucători. Nu știu niciodată când este momentul potrivit să se oprească și cred că el face parte din această categorie”, a spus Richard Keys, conform Goal.

VIDEO Rezumatul meciului Portugalia - Cehia 2-1

EURO 2024 va fi transmis în exclusivitate în România de PRO TV, PRO ARENA și VOYO, începând cu 14 iunie. Cele mai importante momente ale competiției vor fi disponibile și pe site-ul SPORT.RO, ceea ce va oferi fanilor posibilitatea de a urmări toate fazele importante ale turneului.