FOTO ȘI VIDEO Cristiano Ronaldo, pus la zid după Portugalia - Cehia: "Nesportiv, lipsit de clasă, Messi nu ar face asta"

Cristiano Ronaldo Cehia EURO 2024 Portugalia EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 11:28
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 11:28

Cristiano Ronaldo (39 de ani) a fost integralist în meciul Portugalia - Cehia 2-1, de la EURO 2024.

După meciul disputat la Leipzig, Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător din istorie care participă la șase ediții diferite de Campionat European - 2004, 2008, 2012, 2016, 2020 și 2024.

Cristiano Ronaldo, criticat după Portugalia - Cehia 2-1

CR7 a fost pe teren tot meciul, iar Portugalia a învins dramatic, 2-1. Cehia a condus cu 1-0 din minutul 62, după golul lui Provod, însă autogolul lui Hranac și reușita tânărului Francisco Conceicao din minutul 90+2 au adus victoria lusitanilor.

Cristiano Ronaldo a fost criticat după meci de mai mulți microbiști pentru modul în care a sărbătorit golul de 2-1. După reușita lui Francisco Conceicao, starul portughez a mers în fața portarului Jindrich Stanek și a fost acuzat că s-a bucurat ostentativ, cu pumnul strâns și cu țipete în direcția adversarului.

"Bucuria lui Ronaldo a fost imediat criticată și considerată nesportivă", au scris spaniolii de la Marca.

Și britanicii de la The Sun au scris despre gestul lui Cristiano Ronaldo și au preluat câteva dintre comentariile critice apărute pe rețelele sociale: "Nu era nevoie să facă asta, nu dă bine", "E greu să-ți placă o echipă al cărei cel mai bun jucător are un comportament lipsit de respect și arată aroganță", "E ceva ce Messi nu ar face", "Lipsit de clasă".

Cristiano Ronaldo se poate distanța și mai mult în topul golgheterilor EURO

Cristiano Ronaldo este cel mai bun marcator din istoria Campionatului European, cu 14 reușite până în prezent. Portughezul își poate îmbunătăți recordul la ediția din Germania.

În acest top, Ronaldo este urmat de Michel Platini (9), Antoine Griezmann, Alan Shearer și Alvaro Morata (7).

Pentru Portugalia urmează meciul cu Turcia, de la Dortmund, programat sâmbătă, de la ora 19:00.

VIDEO Rezumat Portugalia - Cehia 2-1