CLASAMENT Cum arată grupa României după Slovacia - Ucraina 1-2

Slovacia - Ucraina Grupa E, EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Vineri 21 Iunie 2024, 18:20
Data actualizarii: Vineri 21 Iunie 2024, 18:27

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Învinsă de România în primul meci, scor 3-0, Ucraina a câștigat al doilea meci din Grupa E, scor 1-2 cu Slovacia, după ce a fost condusă cu 1-0 încă din minutul 17.

Cum arată clasamentul din grupa României după Slovacia - Ucraina 1-2

Mykola Shaparenko și Roman Yaremchuk, cu reușitele din minutele 54 și 80, au adus victoria pentru naționala lui Sergiy Rebrov, iar calculele pentru calificare în grupa României se complică semnificativ.

Practic, România are nevoie de un singur punct în următoarele două partide, cu Belgia și Slovacia, pentru a fi sigură de calificarea în fazele eliminatorii ale competiției chiar și de pe locul trei.

În acest moment, ”tricolorii” beneficiază de un golaveraj superior față de ”colegele” de grupă, astfel că rezultatul cu Belgia va conta foarte mult în economia calificării. Dacă vom pierde la un gol diferență, atunci un punct în meciul cu Slovacia din ultima etapă ne va asigura cel puțin locul doi!

Programul meciurilor României la EURO 2024:

• 17 iunie (Munchen), România - Ucraina  3-0 (Nicolae Stanciu, Răzvan Marin, Denis Drăguș)
  • 22 iunie, ora 22:00: Belgia - România (Koln)
  • 26 iunie, ora 19:00: Slovacia - România (Frankfurt)

Campionatul European din Germania 2024 se dispută în perioada 14 iunie - 14 iulie și este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.