Cum arată primele pagini ale ziarelor tipărite în Spania și Franța, după semifinala în care Yamal l-a umbrit pe Mbappe

spania - franta kylian mbappe Lamine Yamal UEFA EURO 2024 EURO 2024
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 12:34
Data actualizarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 12:35

Spania este considerată de mulți favorită în finala EURO 2024, înaintea derulării semifinalei dintre Anglia și Olanda.

Spania - Franța s-a încheiat cu victoria ibericilor prin avantajul securizat înainte de minutul 30 al semifinalei de la Munchen.

Inabilitatea francezilor de a egala, deși au avut la dispoziție peste o oră de joc a culminat după minutul 80 al meciului, când Kylian Mbappe a pătruns în careul spaniolilor, dar și-a finalizat acțiunea cu un șut trimis vertical, spre peluza porții lui Unai Simon.

Lamine Yamal, „glorificat” în presa iberică

În dimineața zilei de miercuri, 10 iulie 2024, presa din Spania i-a pus în lumină pe jucătorii selecționați de Luis de la Fuente.

„Fantastici, fericiți, finaliști,” a titrat AS, în descrierea unei imagini care îi evidențiază pe Dani Olmo și Lamine Yamal.

„Demascați”, titlul L'Equipe: se îndreaptă Franța spre o schimbare de selecționer?

„Lamine Final!”, a scris Mundo Deportivo pe prima pagină, arătând bucuria puștiului de 16 ani și 11 luni la golul extraordinar înscris la scorul de 0-1.

„Grandeur”, a titrat Super, în limba franceză, pe când L'Equipe l-a plasat pe Kylian Mbappe deasupra unui titlu intrigant și nemilos: „Demascați.”

EURO 2024 | Rezumat Spania - Franța 2-1