Spania Anglia EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Sambata 13 Iulie 2024, 13:06
Data actualizarii: Sambata 13 Iulie 2024, 13:06

Spania – Anglia este partida care va decide câștigătoarea EURO 2024.

Marea finală este programată duminică, pe Olympiastadion din Berlin, de la 22:00, în direct pe PRO TV și VOYO.

• Alice Campello - Alvaro Morata

Cum arată primul 11 al partenerelor jucătorilor din finala EURO 2024

Furia Roja a învins-o pe Franța în prima semifinală a turneului final cu scorul de 2-1. Francezii au deschis scorul prin Kolo Muani, care l-a învins cu capul pe Unai Simon, din pasa lui Kylian Mbappe, dar spaniolii au revenit și au reușit să întoarcă scorul încă din prima repriză. Lamine Yamal a restabilit egalitatea cu o execuție splendidă, iar Dani Olmo a înscris golul calificării.

În cea de-a doua semifinală de la EURO 2024 dintre Olanda și Anglia, britanicii s-au impus cu scorul de 2-1. ”Portocala Mecanică” a deschis scorul în minutul 7 prin Xavi Simons, dar Harry Kane a restabilit egalitatea în minutul 18, când a transformat un penalty controversat. Englezii au obținut calificarea abia în minutul 90+1, când Ollie Watkins a șutat din unghi și la învins pe Bart Verbruggen.

Se anunță un duel de foc în finala Campionatului European. Zeci de mii fani spanioli și englezi vor urmări partida de pe Olympiastadion. Starurile celor două formații vor avea parte și de o galerie de lux. Partenerele jucătorilor au mers și ele la Berlin și vor fi prezente la partida de duminică seară.

Vezi cum arată primul 11 al partenerelor jucătorilor din finala EURO 2024 în Galeria FOTO de mai sus.

Echipele probabile la Spania - Anglia, în finala EURO 2024

Spania: Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Olmo, Rodri, Ruiz – Lamine Yamal, Morata, Williams

Selecționer: Luis de la Fuente

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Trippier – Foden, Bellingham – Kane

Selecționer: Gareth Southgate