VIDEO De ce a fost huiduit copios Marc Cucurella în timpul semifinalei Spania - Franța

Marc Cucurella Franta Spania EURO 2024 Marc Cucurella, la EURO 2024 / FOTO IMAGO
Data publicarii: Marti 09 Iulie 2024, 23:28
Data actualizarii: Marti 09 Iulie 2024, 23:27

Fundașul Marc Cucurella (25 de ani) a fost inamicul public numărul 1 în timpul semifinalei Spania - Franța, de la EURO 2024.

Apărătorul iberic a fost huiduit pe tot parcursul meciului de fanii germani prezenți la Munchen. Fundașul stânga a intrat în gura gazdelor după duelul dintre Spania și Germania din faza optimilor de finală. Spania s-a impus în prelungiri, scor 2-1, iar Cucurella a fost protagonistul celui mai controversat moment al meciului.

În minutul 106 al partidei dintre Spania și Germania, Marc Cucurella blocat cu mâna un șut expediat de Jamal Musiala (21 de ani). Arbitrul englez Anthony Taylor nu a acordat penalty și nici nu a revăzut faza la marginea terenului.

Câteva minute mai târziu a urmat golul de 2-1 marcat de Spania, iar Germania a fost eliminată de la turneul final.

Fanii germani prezenți la semifinala dintre Spania și Franța nu au uitat momentul și l-au huiduit încă de la încălzire pe Marc Cucurella.

VIDEO Faza controversată

Cucurella a pus gaz pe foc

Marc Cucurella i-a supărat și mai tare pe nemți la ultima conferință de presă. Întrebat despre faza controversată din duelul cu Germania, fundașul a spus că și Toni Kroos (34 de ani) ar fi trebuit eliminat:

"Eu sunt fotbalist, nu mă amestec în astfel de aprecieri. Dacă arbitrul a spus că nu a fost henț, atunci respect asta. Arbitrii sunt cei care trebuie să ia deciziile. Dacă ei așa zic, înseamnă că și eu spun că nu a fost henț.

Sunt lucruri care se întâmplă. Și noi puteam să ne plângem că Toni Kroos ar fi trebuit să vadă un cartonaș galben mai devreme, iar ulterior ar fi fost eliminat, însă arbitrii sunt și ei oameni și trebuie să ia decizii foarte rapid", a declarat Cucurella.

În cealaltă semifinală de la Campionatul European se vor înfrunta Olanda și Anglia, miercuri, în direct la Pro TV și VOYO. Meciul va începe la ora 22:00. Toate fazele de la EURO 2024 pot fi urmărite și pe site-ul www.sport.ro.