Declarație acidă la adresa lui Cristiano Ronaldo: "Dacă va juca, nu îmi imaginez cum Portugalia va trece de Franța"

Cristiano Ronaldo Franta Portugalia EURO 2024
Data publicarii: Vineri 05 Iulie 2024, 16:27
Data actualizarii: Vineri 05 Iulie 2024, 16:35

Portugalia și Franța se vor întâlni în această seară, de la ora 22:00, în sferturile de finală de la EURO 2024. Partida de la Hamburg va fi transmisă în direct de PRO TV și VOYO.

Sfertul de finală cu Franța vine într-un moment complicat pentru Cristiano Ronaldo. Căpitanul Portugaliei nu a marcat niciun gol în cele patru meciuri de la EURO 2024, a ratat o mulțime de ocazii, inclusiv un penalty contra Sloveniei, în prelungiri, moment în urma căruia a izbucnit în lacrimi chiar pe teren.

Dietmar Hamann crede că Portugalia va fi eliminată dacă Ronaldo va fi titular împotriva Franței

Criticat pentru că insistă să fie în centrul atenției și să execute toate fazele fixe în ciuda unui randament modest, Cristiano Ronaldo ar urma să fie titular și la meciul cu Franța, caz în care Portugalia va fi eliminată, crede Dietmar Hamann.

Într-un interviu pentru Bild, Hamann (50 de ani), fostul internațional german care a jucat la Bayern Munchen și Liverpool, susține că Ronaldo nu mai poate ajuta echipa Portugaliei, cel puțin nu din postura de titular.

"Înainte de EURO 2024, eu mizam pe Portugalia că va câștiga, însă nu îmi place toată această poveste cu Ronaldo. Pare că el se pune mai presus de echipă, însă am văzut că nu mai poate ajuta echipa.

Ronaldo nu va merge la antrenor să-i spună: 'Nu mă mai lăsa să joc!', deci va continua să joace, iar cu el în teren nu îmi imaginez cum Portugalia va învinge Franța. Chiar și dacă mă uit la întreaga echipă a Portugaliei văd șanse foarte mici de a trece de Franța", a spus Dietmar Hamann, potrivit sursei citate.